SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Pohľad krásnych žien robí z mužov zvieratá

Kanadskí psychológovia konečne experimentálne dokázali to, čo väčšina žien aj tak už dávno tušila. Pohľad krásnych ženských očí dokáže v mužoch zapnúť tie najmenej racionálne mechanizmy; mnohí sú ochotní riskovať doslova osud celého ľudstva, ak im dá ...


FOTO - ARCHÍVKanadskí psychológovia konečne experimentálne dokázali to, čo väčšina žien aj tak už dávno tušila. Pohľad krásnych ženských očí dokáže v mužoch zapnúť tie najmenej racionálne mechanizmy; mnohí sú ochotní riskovať doslova osud celého ľudstva, ak im dá príťažlivá žena nádej na bližší kontakt. Napísal o tom New Scientist.

Margo Wilsonová a Martin Daly z McMaster University v kanadskom Hamiltone ukazovali študentom a študentkám najrôznejšie fotografie ľudí opačného pohlavia. Pritom im ponúkali šeky na určitú sumu od 15 do 35 dolárov už zajtra, alebo od 50 do 75 v budúcnosti. Študentky, ako sa dalo očakávať, si vyberali hotovosť rovnako racionálne pri pohľade na atraktívnych aj priemerných mužov. Študenti si však zachovali rozvahu iba vtedy, ak mali pred sebou snímky žien, ktoré ich ničím neoslovili. Len čo ich pohľad padol na výnimočne peknú ženu, mnohým sa doslova zatmelo pred očami a stratili schopnosť kontrolovať svoje finančné operácie. Začali sa správať ako narkomani, uprednostňujúci malú dávku drogy, ktorú môžu získať okamžite, pred väčšou, získanou až v budúcnosti. Rovnako si počínajú zvieratá, lebo nie sú schopné odhadnúť, že počkať s odmenou sa často oplatí.

Wilsonová a Daly tak experimentálne ukázali, že čo i len náznak bližšieho kontaktu s peknou ženou v mužoch „šteklí" mechanizmy, ktoré im bránia zachovať si chladný úsudok pri prognózovaní budúcnosti. Evolučný biológ Tomasso Pizzari z univerzity v Leedse ich zistenia pre New Scientist doplnil konštatovaním: „Miera rizika, ktoré je muž ochotný podstúpiť, sa zvyšuje spolu s atraktívnosťou partnerky, ktorú môže získať." (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár.

Koaliční lídri Kollárov odchod neriešili.


11 h

Neprehliadnite tiež

Noc výskumníkov 2021

Pozrite si s nami live stream z Noci výskumníkov.


16 h
Holandskí futbalisti oslavujú gól počas kvalifikácie na Majstrovstvá sveta.

Niektorí ľudia sa skôr rozširujú.


a 1 ďalší 18 h
Ocenenie pre laureátov.

Galavečer bude 16. októbra.


TASR 19 h

Rozhovor s biblistom Davidom Cielontkom.


21 h
Skryť Zatvoriť reklamu