Čo sa týka budúcnosti poskytovania služieb 3G slovenskými operátormi, pravidlá sú dané licenciou, ktorú získali v minulom roku. Tá stanovuje termín 30 mesiacov od uvoľnenia príslušných frekvencií, v ktorom sú operátori povinní začať komerčne tieto služby poskytovať. Podľa podmienok licencie by teda mobilní operátori na Slovensku mali začať s komerčnou prevádzkou služieb založených na 3G sieťach v roku 2006.
Je pozitívne, že prehnaný rozruch okolo nákupu licencií UMTS obišiel krajiny strednej a východnej Európy a operátori v tomto regióne pristupujú k tejto problematike pragmaticky. Tak ako pri iných nových technológiách, aj pri technológii UMTS sa vzorom stanú niektoré vyspelé trhy západnej Európy, kde operátori postupne začínajú s komerčnou prevádzkou týchto služieb a získavajú prvé skúsenosti. Tie nie sú zatiaľ príliš pozitívne: ukazujú sa prvé problémy s interoperabilitou sietí s novými 3G koncovými zariadeniami a koncových zariadení je málo. Okrem toho, aby sa zabezpečila kontinuita poskytovania služby aj mimo pokrytia UMTS, 3G telefóny musia vedieť spolupracovať so súčasnými 2G sieťami, čo sa ukazuje ešte ako značný problém pre výrobcov telefónov. Aj preto na trhu zatiaľ neexistujú skutočne funkčné a bezporuchové koncové zariadenia schopné pracovať v súčasnom 2G/3G prostredí. Podľa predpokladov by sa v najbližších rokoch tieto problémy mali postupne vyriešiť.
Zároveň sa ukazuje (a výnimkou v tom nie je ani Slovenská republika), že mnohé aplikácie, ktoré umožnia 3G siete, je možné využívať aj na báze existujúcich GSM sietí, hlavne vďaka technológii GPRS. Tieto technológie umožňujú poskytovať pomerne veľa služieb založených na širokopásmovom prenose dát - prístup k internetu a intranetu, prenos obrazu, zvuku či multimédií, telemetrické aplikácie a mnohé ďalšie, pričom potenciál GPRS ešte zďaleka nie je vyčerpaný. Tieto služby sa už aj na Slovensku reálne poskytujú a preto nie je vlastne ani potrebné očakávať výrazný prínos technológie UMTS v porovnaní s tým, čo existuje. Hlavný prínos UMTS spočíva v prenose videa a s tým súvisiacich aplikácii (videotelefónia, video on demand), ktoré vyžadujú vyššie nároky na garanciu kvality služby. Avšak súčasné možnosti technológií 3G (vysoké dátové toky, prenos videa, vysokorýchlostný prístup k internetu) sú zatiaľ väčšinou dostupné len v laboratórnych podmienkach, pričom v reálnej prevádzke vykazujú rezervy a v mnohom ich prekonáva existujúca technológia GPRS. Nie je tajomstvom, že spoločnosť Orange sa chce v najbližších rokoch zamerať práve na túto oblasť a využiť naplno potenciál, ktorý GPRS ponúka. Služby na báze existujúcich technológií sú ideálne na edukáciu trhu a umožnia pripraviť zákazníka na nové možnosti, ktoré prinesú 3G siete.
Ako povedal Peter Tóth, media relations manager zo spoločnosti Orange Slovensko, problematike nových služieb na báze technológií 3G sa venuje pracovná skupina na úrovni celej skupiny Orange. Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa skupiny Solomona Trujilla by ako prví mali nové služby spustiť operátori Orange-u vo Veľkej Británii a vo Francúzsku. Skúsenosti, ktoré skupina získa na týchto trhoch budú aplikované v ďalších krajinách, nevynímajúc Slovensko.
„Licencia definuje podmienky ktoré EuroTel postupne realizuje. Frekvencie UMTS určené pre našu spoločnosť boli ku dňu 30. 9. 2003 uvoľnené. V príprave UMTS implementujeme aj skúsenosti získané zahraničnými prevádzkovateľmi." - Milan Hric, Divizia vonkajších vzťahov EuroTel Bratislava
Je vôbec reálne očakávať spustenie siete, kým nebudú masovejšie rozšírené koncové zariadenia?
Peter Tóth, Orange Slovensko: Určite nie. Až cenová dostupnosť koncových zariadení pre spotrebiteľa bude skutočným štartovacím výstrelom pre UMTS na Slovensku.
Milan Hric, Divízia vonkajších vzťahov EuroTel Bratislava: Koncové zariadenia pre UMTS sa postupne zdokonaľujú a predpokladáme, že v termíne spustenia UMTS v SR budú na úrovni, zodpovedajúcej potrebám zákazníkov.
Je naša krajina takým trhom, kde má zmysel pre operátora spúšťať prevádzku UMTS?
Peter Tóth, Orange Slovensko: Určite áno, slovenský trh je štandardným telekomunikačným trhom, dokonca s niektorými prvkami vysokorozvinutého mobilného telekomunikačného trhu (vysoká celková penetrácia, vysoká penetrácia vybraných služieb s pridanou hodnotou atď.), pričom v súvislosti s predpokladaným rozvojom ekonomiky sa očakáva ďalší nárast kúpyschopnosti obyvateľstva s tým aj dopytu po nových telekomunikačných službách, vrátane služieb na báze UMTS. Otázkou však stále ostáva rozsah potenciálného dopytu po 3G službách a s tým súvisiaci rozsah pokrytia UMTS siete. UMTS má teda aj na Slovensku budúcnosť, avšak v najbližších mesiacoch a rokoch bude ťažisko na existujúcej technológii GPRS, ktorej možnosti ešte zďaleka nie sú vyčerpané.
Milan Hric, EuroTel Bratislava: EuroTel Bratislava ponúka svojim zákazníkom najmodernejšie technologické postupy mobilnej komunikácie, medzi ktoré patrí aj UMTS.
Zhruba aké percento zákazníkov využíva iba hlasové služby a vôbec nemá záujem o dátový prenos?
Peter Tóth, Orange Slovensko: Asi 85-90% našich zákazníkov zatiaľ komunikuje iba prostredníctvom hlasu alebo sms. Ale určite nie preto, že by nemali záujem. Na začiatku šesťdesiatych rokov 85-90% Slovákov počúvalo rádio a nepozeralo televíziu, na konci osemdesiatych rokov 85-90% Slovákov pozeralo televíziu a nikdy nepoužilo videorekordér, ešte na začiatku roku 1997, teda po šiestich rokoch od spustenia mobilnej siete NMT, 99% Slovákov nikdy nepoužilo mobilný telefón. Dôvod bol a je rovnaký. Každá inovácia potrebuje svoj čas na rozšírenie a zdomácnenie. Čas na odstránenie detských nemocí, zľudovenie cien technológií, uvedomenie si výhod ako aj na to, aby sa nové možnosti stali súčasťou prevládajúceho životného štýlu.
Milan Hric, EuroTel Bratislava: Počet zákazníkov, ktorí využívajú dátové služby bude v budúcnosti postupne narastať.