SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Armed and Dangerous – originálna akčná paródia od Lucas Arts

Maskovaný hrdina, poľudštený baník – krtko, gentlemanský android a slepý dvojník majstra Yodu na víťaznom ťažení proti zlotrilému kráľovi... Aj o takýchto bizarnostiach sa dočítate v recenzii na veľmi nezvyčajnú hru Armed & Dangerous od tvorcov výborných

Maskovaný hrdina, poľudštený baník – krtko, gentlemanský android a slepý „dvojník“ majstra Yodu na víťaznom ťažení proti zlotrilému kráľovi... Aj o takýchto bizarnostiach sa dočítate v recenzii na veľmi nezvyčajnú hru Armed & Dangerous (AAD) od tvorcov výborných a humorných Giants.

***

paródia: žartovná, komická, výsmešná obmena, napodobnenina vážneho umeleckého diela

/Malý slovník cudzích slov, Bratislava 1972/

Pamätáte sa ako v Hviezdnych vojnách zachránili jednej postave život tým, že rozpárali brucho obrovskému zvieraťu a vložili ho do jeho horúcich útrob? Pýtam sa preto, že v AAD sa stane čosi podobné. Rozdiel je len v tom, že tu premrznutého krpáňa strčia ctenému mega-hrochovi priamo do zadnice. No čo je horšie, vysvitne, že zviera len spalo a teraz zdesene pobehuje po okolí s vzadu zapichnutým človiečikom, „vejúcim“ ako zástava vo vetre.

Na základe tohto úvodu si kľudne môžete utvoriť obraz o celej hre. Chlapci z Lucas Arts sa totiž rozhodli preukázať zmysel pre sebareflexiu a tak je celá hra prešpikovaná podobnými scénkami, parodizujúcimi staršie i novšie diela z dielne Georga Lucasa. A na niečo také sa treba pozrieť bližšie.

Celý príbeh AAD sa odohráva v akomsi paralelnom svete k Anglicku, presnejšie jeho stredovekej verzii. Avšak do krajiny Levích sŕdc (tak si hovoria naši štyria hrdinovia - z ktorých traja sú len doprevádzajúce NPC) sa priplietli aj mimozemšťania, mutanti, gruntovia, aeronauti, moderné strelné zbrane (k tým sa ešte vrátime) a rôzne pohyblivé superstroje. Aj v tomto je teda hra originálna. Zápletka samotná je však už o niečo každodennejšia- zlikvidovať kráľa despotu a zmocniť sa mocnej „Knihy“ (The Book of Rule). Príbeh sa vyvíja lineárne dopredu, pričom po každom leveli nasleduje vtipná animácia, nadväzujúca na predošlé dianie a posúvajúca tak príbeh vpred.

AAD je teda výsostne lineárna a na logiku nenáročná hra. Je to zmes rýchlej akcie a úžasného príbehu, ktorého vývoj je hlavnou motiváciou pre ďalšie hranie. Pravdupovediac, keby scenár hry nebol taký, aký je, asi by som teraz písal o jemne podpriemernom titule. Lebo veľa nového táto gameska v sebe nemá - NPC postavy, veľký zbraňový arzenál, príšerky, opevnené stanovištia, guľometné hniezda a flak-kanóny, to všetko tu už bolo aj predtým. Navyše Freedom Fighters to priniesli nedávno aj v priam úžasnej grafike. AAD je na tom v porovnaní s ostatnými hrami svojho žánru poslednej doby o čosi horšie. Graficky, zvukovo, aj hrateľne.

Niečo výnimočné (okrem príbehu) však AAD predsa len obsahuje. Sú to ZBRANE. Všetky sú vlastne akousi variáciou na dnes známe pušky, samopaly, raketomety a mínomety, no a nájde sa aj klasická snajperka. Od svojich predlôh sa líšia nielen grafickým spracovaním, ale aj niektorými funkciami: je rozkošné pozerať sa, ako sa vystrelená mína prilepí na telo grunta, ktorý s panickým krikom vbehne medzi svojich, aby mu ju pomohli zložiť. Ostatní sú však podobní panikári ako ich kamarát a tak nasleduje ohlušujúci výbuch, rozmetajúci telá celej skupiny po okolitej oblasti.

Alebo taký Black Box, čierna škatuľa.
Návod na použitie:
Vyložte na široké priestranstvo, najlepšie medzi početnú nepriateľskú družinu. Zahnite za najbližší roh a držte si klobúk. Nasledovať totiž bude otvorenie „čiernej diery“, ktorá do seba pustošivo vtiahne všetko živé aj neživé v najbližšom okolí. Kto sa neschová, nemá šancu (platí len pre sily zla).

Pri zbraniach ešte chvíľu ostaneme. Kapitolou zvlášť je tu Shark Gun - žraločia zbraň. Naraz udrží len jeden náboj, no ten vám celkom stačí. Vystreľuje sa, ehm... do zeme. A už vidíte len sivú plutvu, ako si to ženie rovno na najbližšieho nepriateľa. Nastáva kolízia a čo to? Zo zemskej kôry zrazu vyráža žraločia tlama a masovo požiera a likviduje všetko, čo neuteká kade ľahšie (ako aj pri ostatných zbraniach, aj toto platí len pre zloduchov, naši hrdinovia sú „imúnni“:-)).

To bol náš krátky diskurz o zbraniach v hre, o ktorých by sa ale dalo napísať oveľa viac. Sú vlastne jedným z hlavných dôvodov, prečo sa AAD oplatí hrať. Okrem príbehu, samozrejme. Tak silnú motiváciu pre ďalšie zapnutie hry som nemal veru už dávno a tak odpúšťam slabšej grafike a hudbe a idem sa s vervou pustiť do ďalšieho levelu AAD.

GRAFIKA 6 / 10
Zaujímavé sú na grafike 2 veci:
1. Veľmi sa chce podobať na Freedom Fighters (ale vôbec jej to nejde - AAD je striedmejší na farby, detaily, aj celkovú „ostrosť“ a reálnosť objektov)
2. Hra sa odohráva v cinema scope (čiže „kinoformáte“ - na vrchu a spodku obrazovky máte čierny pás, ako keď sa pozerá širokouhlý film na klasickom televízore)

Okrem toho je grafika dosť nedotiahnutá, všetko vyzerá ako rok staré a so spomínaným FF sa nedá ani porovnať. Autori si očividne nedopriali dosť času a tak sa našim očiam naskytá pohľad na fantazijnú krajinu a jej obyvateľstvo, ktorým však chýba detailnosť a „dokonalosť“ známa z iných hier posledných mesiacov.

Animácia hrdinov sa tiež nechytá a hlavný hrdina pri behu dokonca vyzerá, akoby mal nohy kratšie ako trup.

INTERFACE 6 / 10
Kamera je "3rd person like", ale prepnúť sa dá aj do FPS módu (ale len kým držíte odpovedajúcu klávesu) a hneď sa hrá lepšie. Myslím si však, že ako FPS by táto gamesa vynikla ešte menej a tak sa dohodlo na 3rd person.

Na ovládanie sa sťažovať nemôžem, jeho konfigurovateľnosť a manipulovateľnosť dosahuje dnešného štandardu. Chýbala mi len funkcia „duck“, čiže čupnutie, bez ktorého sa niekedy dosť zle uhýba strelám.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Veľmi rozporuplná je pri AAD hratenosť. Nie je totiž extra zábavné stále opakovať tú istú schému „choď a strieľaj“ (aj keď hra určí rôzne úlohy - znič veže, ochráň sedliakov, odstráň snajperov, ...). Napriek tomu celý projekt má niečo do seba a už len kvôli posunutiu deja sa oplatí AAD hrať. Lebo príbeh dosahuje kvalít najlepších vysokorozpočtových filmov a osobne som sa často pristihol, ako sa znova a znova vraciam k niektorým animáciám. Keby neboli ostatné zložky hry zanedbané, hodnotenie mohlo byť aj o hviezdičku vyššie.

PS: AAD obsahuje aj sublevely, v ktorých musíte chrániť isté opevnené lokácie pred masovým útokom gruntov. Musím sa priznať, že lepšie vyriešený systém pre tento druh boja som zatiaľ v žiadnej inej hre nevidel - sedíte si v kabínke (možnosť pohybu po horizontálnej osi na opevnení) čakáte na príval nepriateľov. Prichádza ich nespočetne a vy máte k dispozícii automatiku a delo. Úloha: odolať útoku. Je to dobre spracované a plné napätia, navyše vidíte ako monštrá lezú cez val do vašej „dediny“ a máte poslednú šancu zostreliť ich z cimburia. Paráda!

MULTIPLAYER
Hra multiplayer neobsahuje. Radšej ani nebudem filozofovať nad tým, že prečo - je to asi smutný osud tohto žánru (aspoň čo sa PC týka).

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Zvuky nie sú nič moc a vôbec uchu nelahodia. Sú to len obyčajné výkriky, vrčania, streľba, výbuchy, atď. Čiže presne to, na čo už sme zvyknutý a čoho sme už dostali až až. Akurát angličtinu majú postavy celkom dobrú, ale to nemôže zachrániť veci ostatné.

HUDBA 5 / 10
Škótske gajdy a snaha vychádzať z národnej skladby Auld Lang Syne mierne poznamenali celé razenie hudobnej stránky hry. Niežeby to vadilo, ale melódie sú málo nápadité a vôbec v nich nebadať harcovný podtón, ktorý by výraznejšie burcoval do boja. A keď už sa nejaká dynamickejšia skladba vyskytne, slabé aranžmá a celková kompozícia ju degradujú naozaj dostatočne.

INTELIGENCIA & OBTIAŽNOSŤ 6 / 10
Na easy je hra naozaj ľahká a bez problémov dohrateľná a to napriek tomu, že protivníci sú miestami naozaj vypečení. Utekajú vpred, skrývajú sa za objekty, využívajú terén, útočia zo všetkých strán (niekedy sú ich stovky!), prosto - sú dobrí. Ale nič nie je dokonalé a aj oni niekedy konajú poriadne splašene a nerozumne - napríklad keď je niekto v guľometnom hniezde a vy sa mu dostanete „do chrbta“, odmieta svoje stanovisko opustiť a bojovať tvárou v tvár. Takže ho s kľudným svedomím môžete odprásknuť z pekne intímnej vzdialenosti, rovno do miechy. Au.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10 
AAD je nesporne jedna z najoriginálnejších hier poslednej doby. Podobne ako Simpsons Hit & Run a Postal 2 prináša absolútne neopozeraný príbeh s kvalitným, až hollywoodskym scenárom. To však na počítačovú hru nestačí, keď ostatné zložky ostanú zanedbané. Ani engine (pripomínal Apocalypticu), ani grafika a animácie, ani hudba a zvuky nie sú „vymakané“ a to spôsobuje, že titul sa vo vianočnej konkurencii veľmi nevyníma, ba až stráca. Ak si ho chcete napriek tomu zahrať, určite si ešte dlho po dohraní budete radi spomínať na podarený humor a iróniu, ktoré tu číhajú na každom kroku.

Poznámka: ak budete mať problémy s rozbehnutím hry, vedzte, že na vine je s veľkou pravdepodobnosťou ovládač ku grafickej karte. AAD vyžaduje najnovšie katalysty a detonátory, preto nasleduje zoznam podporovaných ovládačov (ako ich uvádzajú tvorcovia hry), ktoré si buď môžete voľne stiahnuť z internetu, alebo ich nájdete na CD/DVD niektorých počítačových magazínov. Hra podporuje aj ostatné novšie ovládače.

 
Windows 98/ME

Chipset                                        Driver                             Version #

ATI Radeon 7200 through 7500     Catalyst 3.8                     4.14.0010.9122

ATI Radeon 8500 through 9200     Catalyst 3.8                     4.14.0010.9122

ATI Radeon 9500 through 9800     Catalyst 3.8                     4.14.0010.9122

NVIDIA GeForce 2/3/4 family         DetonatorFX 45.23          4.14.0010.4523

NVIDIA GeForceFX family               DetonatorFX 45.23          4.14.0010.4523

 

Windows 2000/XP

Chipset                                        Driver                             Version #

ATI Radeon 7200 through 7500     Catalyst 3.8                     6.14.0010.6387

ATI Radeon 8500 through 9200     Catalyst 3.8                     6.14.0010.6387

ATI Radeon 9500 through 9800     Catalyst 3.8                     6.14.0010.6387

Intel Extreme Graphics i865g         Win2K_XP1332                6.14.0010.3619

NVIDIA GeForce 2/3/4 family         ForceWare 52.16             6.14.0010.5216

NVIDIA GeForceFX family               ForceWare 52.16             6.14.0010.5216

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stranícka centrála SPD sa už zaplnila.

Nemci si volili parlament aj kancelára.


a 5 ďalší 10 h
Julian Alaphilippe počas majstrovstiev sveta 2021.

Sagan nezachytil rozhodujúci útok súperov.


Sportnet a 1 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 25. sep
Severoatlantické dýzové prúdenie.

Polárny prúd spôsobuje aj záplavy.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu