Pittsburgh 16. decembra (TASR) - Americko-čínsky tím vedcov objavil v provincii Liao-ning na severovýchode Číny doteraz najstaršiu fosíliu predka dnešných vačkovcov. Informoval o tom časopis Science.
Zvieratko bolo veľké asi ako myš. Jeho veľmi dobre zachovaná skamenelina má 125 miliónov rokov, pochádza teda z obdobia kriedy. Znamená to, že predchodcovia kengúr, koál a ďalších vačkovcov žili na Zemi asi o 50 miliónov rokov dlhšie ako sa doteraz predpokladalo. U vačkovcov prebieha prevažná časť vývoja plodu mimo maternice vo vaku na bruchu matky.
Objavený živočích, ktorý dostal vedecké meno Sinodelphys szalayi, mal na dolných končatinách pazúry a pravdepodobne sa vedel šplhať po stromoch. "Dobytím" stromu si zároveň našiel popri zemi nový životný priestor, píšu vedci z Carnegie Museum of Natural History v Pittsburghu a Čínskej akadémie vied.
Asi 15 centimetrov dlhý a 30 gramov vážiaci S. szalayi však nie je priamym predkom kengury. Vedci sa domnievajú, že pravdepodobne tvoril samostatnú vývojovú líniu, ktorá sa oddelila od línie súčasných vačkovcov.
Tento a ďalšie nálezy potvrdzujú kontroverznú teóriu, že Ázia bola centrom vývoja cicavcov a že práve tu sa začal aj vývoj vačkovcov, ktoré dnes žijú výlučne v Austrálii a Južnej Amerike, zatiaľ čo živočíchy s placentou obývajú prakticky všetky kontinenty.