Boulder 16. decembra (TASR) - "Recyklácia" materiálu dodávaného malými mesiacmi neustále obnovuje prstence veľkých planét našej slnečnej sústavy, ktoré by inak zanikli. Vyplýva to z výpočtov amerických vedcov z Coloradskej univerzity v Boulderi, ktorí o nich informovali na jesennom zasadnutí Americkej geofyzikálnej spoločnosti.
Prstence týchto planét - Saturna, Jupitera, Uránu a Neptúna - existujú principiálne veľmi krátko. Tvoria ich úlomky rôznej veľkosti, ktoré do seba neustále narážajú a postupne sa drobia až na prach. Tento prach vplyvom gravitácie padá na planéty. Životnosť prstencov by tak mala byť niekoľkokrát nižšia ako životnosť planét - "iba" niekoľko sto miliónov rokov. Opak je však pravdou.
Larry Esposito z Laboratória pre fyziku atmosféry a vesmíru na základe počítačových modelov zistil, že ubúdajúci materiál z prstencov obnovujú mesiace týchto planét. Mesiace formujú planetárne prstence nielen svojou príťažlivosťou. Keď do nich narazí asteroid alebo kométa, odlomia sa z nich veľké kusy, ktoré sa ďalej drobia a tvoria časti prstencov. V prstencoch sa tieto úlomky vzájomnými kolíziami rozdrobia na prach.
Počítačový model dokázal, že táto "kozmická recyklácia" výrazne spomaľuje zánik prstencov. Ak mesiac zanikne v dôsledku nejakej katastrofy, susedné mesiace zachytia veľkú časť uvoľneného materiálu, ktorý sa postupne presúva do systému prstencov. Tento mechanizmus zachováva pri živote aj samotné mesiace.
Prstence Saturna sú v týchto dňoch veľmi dobre viditeľné, samotná planéta je veľmi jasná. Z dôvodu sklonu jej rotačnej osi a relatívnej pozície Saturna k Zemi sa na prstence momentálne pozeráme "zdola". V ďalekohľade sú viditeľné asi od 40-násobného zväčšenia.