San Francisco 12. decembra (TASR) - Vedci z Kalifornskej univerzity v San Francisku objavili tzv. alkoholický gén. V snahe nájsť biologický nosič závislosti od alkoholu skúmali larvy živých červov.
Keďže alkohol zrejme ovplyvňuje všetky živočíchy podobným spôsobom, známky nájdené u jedného druhu možno s veľkou pravdepodobnosťou nájsť aj u iných, domnievajú sa vedci. Preto nevylučujú, že "alkoholický gén" možno onedlho objavia aj u ľudí.
Pri výskume sa zamerali na gén, ktorý spomaľuje aktivitu mozgu. Podľa ich slov alkohol zvyšuje aktivitu tohto génu, čo vedie k ďalšiemu spomaleniu mozgových funkcií.
K tomuto zisteniu dospeli paradoxne vďaka mutácii génu, ktorú si náhodne povšimli. Pozorovania nasvedčujú tomu, že táto mutácia robí červy imúnnymi voči alkoholu, čo vysvetľuje, prečo niektoré červy znesú alkohol.
Výsledky výskumu, ktorý je publikovaný v najnovšom vydaní odborného časopisu Cell, môžu pomôcť pri výrobe lieku na blokovanie účinku alkoholu, čo môže v budúcnosti prispieť k liečbe alkoholizmu. Vedci však upozorňujú, že zatiaľ ešte nevedia, ako spoľahlivo sa dajú zistenia aplikovať na ľudí a či by ľudské telo reagovalo rovnako ako pokusné červy.