Washington 28. septembra (TASR) - Vďaka americkému röntgenovému observatóriu Chandra sa astronómom podarilo v kope galaxií určiť presné rozloženie jedného z najzáhadnejších fenoménov vesmíru - tmavej hmoty.
Odborníci takto označujú neviditeľnú hmotu, ktorá vypĺňa takmer celý vesmír. Aj keď ju priamo nevidíme, prezrádza sa svojím gravitačným pôsobením. Z neho astronómovia vypočítali, že tmavá hmota vypĺňa asi 95 percent celého kozmu. Zvyšok predstavuje viditeľná hmota v podobe planét, hviezd, oblakov plynu a iných objektov.
John Arabadjis a Mark Bautz z Massachusettského inštitútu technológií (MIT) a Gordon Garmire z Pennsylvánskej štátnej univerzity zamerali svoju pozornosť na kopu galaxií EMSS 1358+6245 v súhvezdí Hada. V takomto útvare sa dá podiel temnej hmoty vypočítať z tlaku, ktorý táto vyvíja na okolitý plyn.
Vedci si položili otázku, koľko temnej hmoty je treba na to, aby vznikla dostatočná gravitácia, ktorá by nedovolila uniknúť voľne sa vznášajúcemu plynu z kopy galaxií. Analýzy ukázali, že tmavej hmoty je v EMSS 1358+6245 asi štyrikrát viac ako viditeľnej hmoty.
V tomto rozdelení je podľa vedcov kľúč k zloženiu tmavej hmoty. Najrozšírenejšia teória hovorí, že ju tvoria pomaly sa pohybujúce častice (chladná tmavá hmota), ktoré s "normálnou" hmotou interagujú iba cez gravitáciu.
V centrách galaxií by podľa teórie malo byť viac tmavej hmoty, ale najnovšie pozorovania naznačujú, že tomu tak nie je. Východiskom by mohlo byť zavedenie tmavej hmoty, ktorá pôsobí sama na seba.
Z údajov observatória v Chandre vyplýva, že tmavá hmota nie je v kope galaxií rozložená na veľkom priestore a vnútri je rozdelená pravidelne. To by mohlo znamenať, že musí dochádzať k vzájomnému pôsobeniu aj medzi časticami tmavej hmoty.