Viedeň 8. decembra (TASR) - Divé kone Przewalského, ktorých domovom je Mongolsko, nie sú až takými blízkymi príbuznými dnešných domácich koní, ako sa doteraz predpokladalo. Porovnanie DNA, ktoré uskutočnili rakúski vedci, totiž ukázalo, že vývojové línie obidvoch zvierat sa oddelili dávno pred domestikovaním koňa, napísal časopis New Scientist.
Svetlohnedé kone Przewalského s charakteristickou vztýčenou hrivou boli považované za predkov súčasných domácich koní. Tento predpoklad sa opieral najmä o veľkú podobnosť ich mitochondriálnej DNA s príslušnou DNA domestikovaných koní. Spochybňovali ho však iné genetické faktory, hlavne rôzny počet chromozómov.
Že tieto pochybnosti boli oprávnené, ukázala štúdia Mathiasa Müllera a jeho kolegov z univerzity vo Viedni. Vedci skúmali úseky chromozómov Y obidvoch druhov koní a zistili, že ich vývojové línie sa oddelili už pred 120.000-240.000 rokmi. Kone však boli domestikované len pred asi 6000 rokmi, kone Przewalského preto nemôžu byť predkami domácich koní.
Kone Przewalského, ktoré objavil v roku 1878 Nikolaj Przewalski, žili pôvodne prevažne na mongolských stepiach. Od polovice 60. rokov minulého storočia je toto mohutné, iba 1,32 metra vysoké zviera považované vo voľnej prírode za vyhynuté. Kone sa naďalej úspešne chovajú a rozmnožujú v zoologických záhradách, existuje aj niekoľko programov ich opätovného vypustenia do divej prírody.