Washington 28. septembra (TASR) - Pomocou röntgenového observatória Chandra objavili astronómovia doteraz najenergetickejší a najviac zmagnetizovaný pulzar. Prúd ním vyvrhovaných energiou nabitých častíc sa tiahne vesmírom v dĺžke viac ako 20 svetelných rokov. Pulzarom generovaná hmota a antihmota tvoria rozpálené oblúky.
Opísané úkazy uvidel tím amerických, kanadských a japonských vedcov po tom, čo sa Chandra na päť hodín zamerala na rýchlo rotujúcu neutrónovú hviezdu B1509-58. Nachádza sa vo vzdialenosti asi 19.000 svetelných rokov v súhvezdí Kružidlo.
"Džety a oblúky takýchto rozmerov neboli zatiaľ pozorované u žiadneho pulzaru," povedal Bryan Gaensler zo Smithsonian Astrophysical Observatory.
Takéto procesy v neutrónových hviezdach môžu vyprodukovať napätie v nepredstaviteľnej výške 7000 biliónov voltov. Doteraz bola známa iba jedna podobná vysokoenergetická neutrónová hviezda v Hmlovine raka. Vedci však nevedeli, či takéto obrovské napätia a vylučovanie hmoty sú znakmi všetkých pulzarov, alebo je to iba prípad pulzaru v Hmlovine raka. "Vďaka Chandre je čoraz jasnejšie, že pulzary sú gigantické kozmické elektrárne," hovorí Vicky Kaspi z McGillovej univerzity v Montreale.
Na záberoch Chandry je vidieť, že vysokoenergetické častice hmoty a antihmoty opúšťajú neutrónovú hviezdu na póloch a v blízkosti rovníka. Častice vystreľované z pólov tvoria obrovské prúdy. Žiariace oblúky vznikajú pravdepodobne v dôsledku šokových vĺn, ktoré vyvolávajú častice vystupujúce z rovníkovej oblasti.
Z meraní polohy a šírky týchto oblúkov sa určila intenzita magnetického poľa pulzaru a miera, ktorou vystreľuje častice hmoty. "Röntgenové snímky dokazujú, že pulzar častice nielen veľmi efektívne urýchľuje, ale dáva im aj energiu, porovnateľnú s najsilnejším kozmickým žiarením, ktoré bombarduje Zem," povedal Jonathan Arons z Kalifornskej univerzity v Berkeley.