
snej práce viacerých sa dosahuje iba rýchlym prepínaním medzi nimi.
Každý program si po spustení vytvorí vlastný proces, ktorému počítač prideľuje procesorový čas a pamäť podľa jeho požiadaviek a priority. Ak o procesor žiada viac procesov, ako prvý ho dostane ten s najvyššou prioritou. V praxi tieto zmeny prebiehajú tak rýchlo, že ich nie je možné postrehnúť a programy ako keby bežali všetky súčasne. Tejto vlastnosti sa hovorí multitasking.
Komplikovanejšie programy ale potrebujú sami vykonávať niekoľko operácií súčasne (napríklad kontrola pravopisu alebo automatické ukladanie v pozadí vo Worde) a bolo by zbytočne náročné, ak by každý program musel sám riadiť svoj "vnútorný multitasking". Preto operačný systém umožňuje každému programu spustiť niekoľko takzvaných threads (doslovný slovenský preklad je "vlákno"), ktoré možno označiť aj ako podprocesy. Súčasný beh viacerých threadov v rámci jedného procesu sa potom nazýva multithreading. Rovnako ako procesy majú thready určenú prioritu, ale väčšinou nemajú pridelenú vlastnú pamäť (využívajú pamäť pridelenú ich procesu).
Čo spôsobuje spomalenie počítača?
Ak vynecháme miesto na pevnom disku, ktoré by dnes už malo byť pre väčšinu bežných užívateľov dostatočné (pokiaľ nepracujete napríklad s veľkými databázami alebo spracovaním videa), sú len dve veci, ktorých je vždy málo: pamäť a procesorový čas (výkon). Zjednodušene povedané, pre obe tieto hodnoty platí: čím viac, tým lepšie.
Výkon procesora by mal ovplyvňovať rýchlosť asi najviac, ale dnes to už nie vždy platí. Samozrejme, lepší procesor dokáže vykonať tú istú operáciu rýchlejšie, ako horší, ale všetky dnes predávané procesory majú viac ako dostatočný výkon pre bežné použitie (i keď niektoré firmy ako keby pracovali na tom, aby to prestalo platiť :-). Napriek tomu sa môže stať, že počítač bude pracovať veľmi pomaly. Stáva sa to hlavne pri používaní zle napísaných alebo "zamrznutých" programov. Objaviť ich možno práve pomocou programov typu TaskInfo, kde ich hodnoty zaťaženia procesoru budú mimoriadne vysoké.
Rozhodujúci vplyv na rýchlosť práce počítača má dnes prevažne operačná pamäť. Pokiaľ jej nie je dosť, operačný systém začne automaticky presúvať jej časti na disk, ktorý je však o niekoľko rádov pomalší. Ak počítač začne pracovať veľmi pomaly a z disku sa ozýva zvuk podobný motorovej píle, je na vine zväčša práve nedostatok pamäte. Moderné programy (hlavne z kategórie Office) jej potrebujú veľmi veľa a otvoriť ich niekoľko naraz môže spraviť aj výkonný počítač (pokiaľ má malú pamäť) nepoužiteľne pomalým. 32MB už dnes na pohodlnú prácu nestačí, preto možno odporučiť minimálne 64MB, hlavne ak používate Windows NT/2000.
Čo je to vlastne FTP server?
FTP server je program, ktorý umožňuje iným programom (klientom), pracovať so súbormi na počítači, na ktorom beží. Okrem toho, že je asi najrozšírenejším štandardom na tento účel, umožňuje svoju činnosť prispôsobiť mnohými spôsobmi.
Najväčšiu časť nastavení tvoria rôzne obmedzenia. Medzi tie základné patria maximálny počet simultánnych pripojení a maximálna rýchlosť prenosu jedného pripojenia (aby jeden užívateľ nemohol zabrať celú prenosovú kapacitu pre seba). Nasledujú prístupové práva, ktoré určujú napríklad do ktorých priečinkov má ten-ktorý užívateľ prístup a ktoré súbory môže čítať, modifikovať a/alebo vymazať. Ak má možnosť súbory aj zapisovať, väčšinou má určené maximálne množstvo dát, nazývané kvóta, aby nemohol zaplniť celý disk servera. Zapisovaniu na server sa anglicky hovorí upload, sťahovaniu zo servera download.
Osobitnou skupinou sú servery umožňujúce takzvané anonymné pripojenie, čiže aj bez toho, aby mal užívateľ vytvorené vlastné konto (meno a heslo). V tomto prípade však môže väčšinu súborov iba čítať a ak aj je možné súbory na server zapisovať, je na to vyhradený špeciálny priečinok. Takto fungujú napríklad archívy programov a mnohé archívy súborov MP3 (tie často využívajú ratio, čiže užívateľ musí najprv niečo uploadnúť, až potom môže sťahovať).
Server je predsa počítač; alebo nie?
Pojem "server" sa v počítačovej oblasti naozaj používa väčšinou na označenie "hlavných" počítačov v sieti. Napriek tomu, že toto vysvetlenie možno nájsť aj v niektorých slovníkoch, nie je to jeho skutočný význam.
Server je totiž (zjednodušene povedané) počítačový program, ktorý poskytuje služby iným programom, ktoré sa nazývajú klienti. Tieto programy môžu bežať na rôznych počítačoch, ale pokojne aj na jednom. Existujú programy, ktoré sú klientom a serverom súčasne. Na jednom počítači môže bežať napr. FTP, HTTP (web) aj databázový server, spolu aj so svojimi klientmi (čo je v praxi častý prípad na počítačoch vývojárov). V skutočnosti v každom modernom operačnom systéme beží niekoľko serverov, poskytujúcich rôzne funkcie, o ktorých jeho užívateľ vôbec nevie.
Vo väčších sieťach je z dôvodu veľkého počtu klientov pre každý server vyhradený osobitný počítač (alebo niekoľko počítačov), ktoré sa preto tiež označujú slovom server.
Autor: CDtip