SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

V Číne uspeli s génovým liekom proti rakovine

Čínska spoločnosť SiBiono GeneTech plánuje už v januári 2004 zaviesť do praxe génový liek proti rakovine. Liek s názvom Gendicine podľa New Scientistu čínski vedci vyvinuli s využitím obyčajného adenovírusu, ktorý u ľudí spôsobuje prechladnutie.


V januári chcú v Číne začať s liečením rakoviny vnesením génu p53 priamo do nádoru.FOTO - SASHA DUBOVSKI

Princíp riadeného útoku proti nádorovej bunke spočíva v tom, že vírus do jej genómu vnesie tumor supresorový gén p53, ktorý kóduje proteín riadiaci bunkovú samovraždu. Práve poškodenie génu p53 alebo jeho vyradenie z činnosti je spojené s vývojom mnohých typov nekontrolovateľného množenia bunky. Známy americký odborník Robert Weinberg nazval gén p53 ochrankou genómu a šéfom programovanej smrti.

Do najväčšieho dlhodobého klinického testu na ľuďoch, ktorý spoločnosť urobila, sa zapojilo 120 dobrovoľníkov s rakovinou nosohltanu; tá je v Číne častým ochorením. Niektorých liečili iba ožarovaním, druhá skupina dostávala okrem rádioterapie aj Gendicine. Vírus, nesúci gén p53, im vstrekovali priamo do nádoru raz za týždeň počas ôsmich týždňov. Väčšinu pacientov sledovali ešte rok po terapii.

U 64 percent pacientov, ktorí dostávali aj Gendicine, lekári pozorovali úplný ústup primárneho nádoru. Bolo to približne trikrát viac ako u tých, ktorých iba ožarovali. Podľa Žaoua Penga zo spoločnosti SiBiono GeneTech bola jediným vedľajším efektom génovej liečby horúčka, ktorú dostala asi tretina pacientov.

Scenár využitia vírusu na génovú terapiu nie je nový, podobné pokusy sa robili a robia aj inde. Čínsky vírus je však údajne jednoduchší, podľa dostupných informácií by nemal mať dlhodobé vedľajšie účinky a nespája sa s genómom bunky. Práve to sa stalo v prípade génovej liečby dvoch francúzskych chlapcov v roku 2002, u ktorých sa vyvinula leukémia.

„Jednoduchšie riešenie je niekedy lepšie," komentoval úsilie čínskych vedcov americký génový špecialista French Anderson z University of Southern California, ktorý je neplateným poradcom spoločnosti SiBiono GeneTech.

Ako napísal New Scientist, vývoj Gendicinu je ďalším dôkazom rýchleho vedeckého napredovania tejto krajiny. Časopis tiež podotýka, že skoré lekárske využitie nového génového lieku môže vyvolať kritiku západných vedcov, pretože nie je dostatočne vyskúšaný. Čínski vedci sú však presvedčení, že pri vysokých počtoch ochorenia na rakovinu výhody použitia Gendicinu prevýšia jeho prípadné nevýhody.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom plošného testovania.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

15 h

Ktoré okresy si zopakujú testovanie?

2 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

5 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan