SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

V Číne uspeli s génovým liekom proti rakovine

Čínska spoločnosť SiBiono GeneTech plánuje už v januári 2004 zaviesť do praxe génový liek proti rakovine. Liek s názvom Gendicine podľa New Scientistu čínski vedci vyvinuli s využitím obyčajného adenovírusu, ktorý u ľudí spôsobuje prechladnutie.


V januári chcú v Číne začať s liečením rakoviny vnesením génu p53 priamo do nádoru.FOTO - SASHA DUBOVSKI

Princíp riadeného útoku proti nádorovej bunke spočíva v tom, že vírus do jej genómu vnesie tumor supresorový gén p53, ktorý kóduje proteín riadiaci bunkovú samovraždu. Práve poškodenie génu p53 alebo jeho vyradenie z činnosti je spojené s vývojom mnohých typov nekontrolovateľného množenia bunky. Známy americký odborník Robert Weinberg nazval gén p53 ochrankou genómu a šéfom programovanej smrti.

Do najväčšieho dlhodobého klinického testu na ľuďoch, ktorý spoločnosť urobila, sa zapojilo 120 dobrovoľníkov s rakovinou nosohltanu; tá je v Číne častým ochorením. Niektorých liečili iba ožarovaním, druhá skupina dostávala okrem rádioterapie aj Gendicine. Vírus, nesúci gén p53, im vstrekovali priamo do nádoru raz za týždeň počas ôsmich týždňov. Väčšinu pacientov sledovali ešte rok po terapii.

U 64 percent pacientov, ktorí dostávali aj Gendicine, lekári pozorovali úplný ústup primárneho nádoru. Bolo to približne trikrát viac ako u tých, ktorých iba ožarovali. Podľa Žaoua Penga zo spoločnosti SiBiono GeneTech bola jediným vedľajším efektom génovej liečby horúčka, ktorú dostala asi tretina pacientov.

Scenár využitia vírusu na génovú terapiu nie je nový, podobné pokusy sa robili a robia aj inde. Čínsky vírus je však údajne jednoduchší, podľa dostupných informácií by nemal mať dlhodobé vedľajšie účinky a nespája sa s genómom bunky. Práve to sa stalo v prípade génovej liečby dvoch francúzskych chlapcov v roku 2002, u ktorých sa vyvinula leukémia.

„Jednoduchšie riešenie je niekedy lepšie," komentoval úsilie čínskych vedcov americký génový špecialista French Anderson z University of Southern California, ktorý je neplateným poradcom spoločnosti SiBiono GeneTech.

Ako napísal New Scientist, vývoj Gendicinu je ďalším dôkazom rýchleho vedeckého napredovania tejto krajiny. Časopis tiež podotýka, že skoré lekárske využitie nového génového lieku môže vyvolať kritiku západných vedcov, pretože nie je dostatočne vyskúšaný. Čínski vedci sú však presvedčení, že pri vysokých počtoch ochorenia na rakovinu výhody použitia Gendicinu prevýšia jeho prípadné nevýhody.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Raketa Miura 1.

Firma PLD Space tento mesiac úspešne vykonala zážihové skúšky.


ČTK 5 h
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 27. máj

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


9 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 1 ďalší 26. máj
SkryťZatvoriť reklamu