
„Medzinárodné obchodovanie s ilegálne vyrúbanými lesnými porastmi je nekontrolovateľné. Sme svedkami bezohľadného ničenia indonézskych pralesov a ilegálnej ťažby dreva, ktoré je podporované medzinárodnými trhmi, kde je po ňom enormný dopyt,“ komentuje negatívny trend pán Hapsoro z organizácie Telapak Indonesia. Podľa posledných odhadov tejto súkromnej environmentálnej organizácie so sídlom v meste Bogor na ostrove Jáva pochádza až 70 percent vyťaženého dreva na území Indonézie z ilegálnej ťažby. Takto vyťažené drevo z indonézskych pralesov sa veľmi ľahko dostáva na trhy v susednej Malajzii, odkiaľ putuje do priemyselných krajín, ako Japonsko, USA, krajiny EÚ a Čína.
„Na trhoch v Malajzii sa každý rok objaví až päť miliónov kubických metrov dreva z Indonézie. To sa vyrovná spomínaným 700 000 hektárom lesnej plochy,“ hovorí ďalej Hapsoro. Indonézski ochranári už vyzvali vládu, aby v spolupráci s ďalšími krajinami a odberateľmi nelegálne vyťaženého dreva spoločnými silami vytvorili v juhovýchodnej Ázii regulačný systém, ktorý by určoval pravidlá trvalo udržateľného spôsobu obhospodarovania prežívajúcich pralesov. Jedine regulácia trhov v krajinách tradičných odberateľov ilegálne vyťaženého dreva a označenie obchodovania s takýmto drevom za trestný čin môže podľa ochranárov zachrániť zvyšky indonézskych pralesov.
Na území Indonézie sa v súčasnosti stále nachádza až 10 percent z celosvetových dažďových pralesov. Ich ničenie však pokračuje oveľa rýchlejšie ako prirodzená obnova týchto vzácnych ekosystémov.
(5D)