* Dane Boysen z California Institute of Technology s kolegami čerpali sto hodín elektrický prúd z palivového článku pri stálej teplote 250 stupňov Celzia. Článok, spaľujúci vodík alebo metanol, využíva tuhý elektrolyt (CsH2PO4). Veľmi sľubné pre využitie v automobiloch.
* Tím Michaela MacDonalda z University of St. Andrews (Škótsko) vyvinul unikátne zariadenie, ktoré pomocou svetla triedi podľa veľkosti alebo indexu lomu bunky a suspenzie.
* Anne Mayesová z Massachusetts Institute of Technology s kolegami vyprodukovala zo zmesi dvoch polymérov novú triedu recyklovateľných plastov, ktoré možno pod tlakom niekoľkosto atmosfér pri izbovej teplote mnohokrát pretvarovať bez degradácie vnútornej štruktúry.
* Tím Bradleyho Siwicka z University of Toronto zobrazil v reálnom čase topenie hliníka (na snímke) na atómovej úrovni. Kryštalická mriežka kovu sa pritom rozpadla za 3,5 bilióntiny sekundy.
* Kuiperov pás ľadových telies na okraji slnečnej sústavy sa zrodil bližšie k Slnku. Ďalej ho zatlačila planéta Neptún, migrujúca smerom von. Harold Levinson zo Southwest Research Institute v Boulderi (USA) takto rieši teoretický problém vzniku pásu na terajšom mieste.
* Tím Henryho Dicka z Woods Hole Oceanographic Institution (USA) objavil v Arktíde a v Indickom oceáne nový typ podmorských horských chrbtov (kde sa utvára nová zemská kôra). Rozširujú sa iba asi o 12 milimetrov ročne a majú dlhé úseky bez vulkanizmu.
* Asish Basu z University of Rochester (USA) s kolegami našli v Antarktíde mineralogické doklady dopadu planétky na povrch Zeme pred 250 miliónmi rokov, ktorý mohol spôsobiť masové vymieranie organizmov na prelome prvohôr a druhohôr (vymieranie perm-trias).
* Podľa Grega Ravizzu z University of Hawaii vulkanizmus na Dekkanskej plošine v Indii vyvolal oteplenie niekoľko stotisíc rokov pred záhubou dinosaurov (vymieranie krieda-terciér pred 65 miliónmi rokov na prelome druhohôr a treťohôr), no zabila ich až neskôr planétka.
* Heena Brahmbhattová z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v Baltimore (USA) s kolegami zistila, že ak tehotné ženy infikované vírusom HIV súbežne trpia na maláriu, značne stúpa riziko, že vírus v tehotenstve alebo pri pôrode prenesú na dieťa.
* Väčšinu úmrtí po predávkovaní drogou extáza spôsobí prehriatie organizmu. Jon Sprague z National Institutes of Health v Bethesde (USA) s kolegami teraz pokusmi na myšiach zistil, že je za tým mitochondriálna bielkovina UCP-3. Možno to povedie k objavu protilieku u ľudí.