SME

9. konferencia Víkend s Linuxom - výsledky súťaže Open Projekt roku 2003

V dňoch 15. a 16. novembra 2003 sa konala v priestoroch SÚZA v Bratislave konferencia 9. Víkend s Linuxom, označovaná ako Lugcon 9. Poriadateľ Slovenské združenie používateľov operačného systému Linux ...

V dňoch 15. a 16. novembra 2003 sa konala v priestoroch SÚZA v Bratislave konferencia 9. Víkend s Linuxom, označovaná ako Lugcon 9. Poriadateľ Slovenské združenie používateľov operačného systému Linux za podpory generálneho partnera firmy IBM Slovensko, zorganizovalo túto akciu pre širokú verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náplň programu tvorili prednášky bežiace v dvoch miestnostiach. Hlavnou témou Lugconu bola tentokrát bezpečnosť. V prvej miestnosti odzneli príspevky dotýkajúce sa bezpečnostného manažmentu - Radovan Semančík, správy firewallu - Milan Pikula, monitorovania sietí - Marcel Hečko, nasadenia antispamovej kontroly - Ján Ondrej a bezpečného programovania v Jave - Richard Richter. Novinkou oproti predchádzajúcim Lugconom bola panelová diskusia na tému bezpečnosť. Pozvaní hostia Radovan Semančík, Milan Pikula, Peter Palúch a Richard Richter odpovedali na nie celkom jednoduché otázky. Diskusia bola moderovaná Tiborom Pittichom. Hostia sa nakoniec zhodli, že v súčastnej dobe nie je možné podať jednoznačné odpovede na všetky otázky o bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že poslucháči nemali záujem o bezpečnosť mohli sa zúčastniť prednášok v druhej miestnosti, kde sa za deň striedali rôzne témy. Juraj Kolesár predniesol prvý príspevok na tému komerčné využitie licencie GNU/GPL, poukázal na problémy s prekladom licencie a na nie celkom jednoduchú integráciu so slovenskou legislatívou. Tibor Pittich predstavil vývoj linuxovej distribúcie Mandrake, ktorá má na Slovensku veľký počet priaznivcov. Matej Pivoluska zoznámil publikum s tým ako efektívne a rýchlo písať skripty zjednodušujúce prácu na počítači a správu systému. Richard Richter odprezentoval projekt Talker v Jave, umožňujúci on-line komunikáciu viacerých používateľov. Juraj Michálek predviedol, akým spôsobom sa navrhujú počítačové hry a prednášku doplnil malými ukážkami. Prvý deň prednášok ukončil Petr Přidal, ktorý porozprával o operačnosm systéme Mac OS X a jeho vzťahu k operačnému systému Linux.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý deň konferencie nakoniec uzavrelo vyhlásenie výsledkov súťaže Open Projekt roku 2003. Porota vyberala z projektov, ktoré sa zaslúžili o rozvoj open source na Slovensku. Prvé miesto obsadil projekt Creox - zvukový procesor určený pre operačný systém Linux, jeho autorom je Jozef Kosorú. Hlavnou cenu bol notebook a do súťaže ho venovala firma IBM Slovensko. Druhé miesto v súťaži obsadil projekt Platón.SK, jedná sa o portál zameraný na vývoj a rozvoj open source softvéru, zástupcom projektu je Ondrej Jombík. Tretie miesto získal portál skupiny Games for Linux, ktorej cieľom je pomáhať programátorom pri programovaní a prenose hiet na rôzne OS. Projekt bol zastúpený Jurajom Michálkom. Druhou a treťou cenou bola finančná odmena vo výške 10000 a 5000 Sk venovaná do súťaže združením SKLUG.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý deň pokračovala konferencia opäť v dvoch miestnostiach. Program prvej znovu tvorili prednášky zamerané prevažne na tému bezpečnosť. S prvým príspevkom vystúpil Peter Palúch. Predniesol informácie týkajúce sa projektu Grsecurity - bezpečnostná záplata do jadra operačného systému Linux, zvyšujúca zabezpečenie systému. Nasledujúci príspevok Radovana Semančíka bol určený pre širokú verejnosť, cieľom bolo oboznámiť publikum s pojmami, ktoré sa v súvislosti s bezpečnosťou používajú a nie sú celkom zrejmé. Marek Lehutka porozprával o zabezpečovaní siete a firewalloch. Sériu prednášok v prvej miestnosti ukončil Juraj Michálek príspevkom o databázových rozhraniach a možnosti automatizácie ich tvorby.

Poslucháč si opäť mal možnosť vybrať, v druhej miestnosti prebiehali ďalšie prednášky. Ako prvý vystúpil Marián gašparovič s príspevkom o IBM zSeries a Linuxe, oboznámil publikum s možnosťou využívania OS Linux na strojoch IBM a predniesol niektoré zaujímavé fakty. Stanislav Meduna vystúpil s témou .Net a Linux, predviedol možnosti, ktoré platforma prináša a aký spôsobom sú použiteľné pre Linuxových vývojárov. Michal Úradník predviedol možnosti Linux live CD - Knoppix, Linuxu bežiaceho kompletne z CD. Prednášky uzavrel Juraj Kolesár príspevkom o projekte Tučniak - účtovníctvo pre Linux.

SkryťVypnúť reklamu

Záver druhého dňa tvoril turnaj v počítačovej hre Frozen Bubble, ktorý trval takmer dve hodiny. Víťazstvo si odniesol Marek Grác.

9. víkend s Linuxom sa stretol s úspechom a dobrým ohlasom u publika. Laici aj profesionáli z oblasti IT si našli prednášku, ktorá ich zaujala. Generálny partner IBM Slovensko sa veľmi dobre postaral o materiálne zabezpečenie celej akcie, vďaka čomu prebiehala konferencia hladko a bez problémov. Ďalšími partnermi bol časopis PC Revue - Itnews.sk, denník SME on-line, internetové portály Root.cz, ABCLinuxu.cz, Linux.sk, Mandrake.sk, Host.sk, Pobox.sk, Centrum.sk, Penguin.cz, Paranoity.sk.

Slovenské združenie používateľov Linuxu už pripravuje novú konferenciu 10. víkend s Linuxom, ktorá sa bude konať v marci 2004. Bližšie informácie o tejto akcii budú včas zverejnené.

SkryťVypnúť reklamu

Fólie a fotky z prednášok nájdete na stránke: http://www.sklug.sk/lugcon9/. Po zostrihnaní sa tam čoskoro objaví aj videozáznam. Príjemné pozeranie.

Autor: 26. 11. 2003 SKLUG

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


16
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 710
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 514
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 283
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 877
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 764
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 724
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 869
SkryťZatvoriť reklamu