SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Najzaujímavejšie vynálezy roku 2003

Americký časopis Time pred dvoma týždňami zverejnil svoj tradičný zoznam najzaujímavejších vynálezov, ktoré sa vo svete objavili alebo vo veľkom presadili za uplynulých 12 mesiacov. V konkurencii desiatok praktických i bizarných zariadení, od prístroja ..

Americký časopis Time pred dvoma týždňami zverejnil svoj tradičný zoznam najzaujímavejších vynálezov, ktoré sa vo svete objavili alebo vo veľkom presadili za uplynulých 12 mesiacov. V konkurencii desiatok praktických i bizarných zariadení, od prístroja na preváranie vody pre tretí svet až po nosič golfových palíc na diaľkové ovládanie, sa stal absolútnym víťazom jednoduchý koncept ­ internetový obchod s hudbou iTunes od firmy Apple (www.apple.com/itunes/). Porota ho ocenila za objav, že na internete predsa len existuje schodná stredná cesta medzi záujmami konzervatívnych nahrávacích spoločností obávajúcich sa o svoje zisky a používateľov, snažiacich sa získať všetko zadarmo. Softvér od Apple podľa Time „môže zachrániť nahrávací priemysel klesajúci voľným pádom" vďaka tomu, že jeho podmienky aj používanie sú mimoriadne jednoduché. Za ľubovoľnú skladbu zaplatia internetisti 99 amerických centov a na rozdiel od konkurenčných služieb ju môžu prenášať aj na iné počítače. Za takýchto podmienok nemôže byť služba pre prevádzkovateľa nikdy zisková ­ Apple môže nanajvýš dúfať v to, že na nej nebude ani prerábať, prevádzkuje ju však v snahe podporiť najmä predaj svojich prenosných MP3 prehrávačov iPod, na ktoré možno legálne kúpené skladby prenášať.

Skryť Vypnúť reklamu

A ktoré ďalšie vynálezy sú tento rok najviac „cool"?

Mobily s fotoaparátmi

Žiadne iné prístroje posledného desaťročia tak rýchlo nezmobilizovali k aktivite okrem nadšenej mládeže aj zákonodarcov obávajúcich sa nového druhu prečinov proti morálke. Vďaka šťastnému spojeniu s mobilom už bude fotoaparát v nasledujúcom desaťročí vždy poruke, pre unikátne snímky z úsmevného karambolu vášho dieťaťa aj zachytávanie vašich intímnych chvíľ nadšenými voyermi.

Šokujúci kabát (no-contact.com)

Proti nákupu takéhoto kabátu váš manžel určite nebude protestovať ­ po stlačení spínača v dlani sa totiž zmení na účinnú zbraň, ktorá 80 000-voltovým elektrickým impulzom paralyzuje každého, kto sa vás dotkne. Majiteľa kabátu, ktorému k činnosti stačia bežné 9-voltové batérie, pritom nepocíti vôbec nič.

Skryť Vypnúť reklamu

Očkovanie sprejom (flumist.com)

Bojíte sa injekcie? Pri očkovaní proti chrípke už nebude potrebná. Zariadením FluMist si vakcínu jednoducho vstreknete do hrdla a protilátky proti chrípke sa vytvoria v hornej časti dýchacieho traktu ­ práve tadiaľ sa totiž vírus dostáva do tela najčastejšie. Takéto očkovanie účinné počas jednej „chrípkovej sezóny" stojí v USA približne štyrikrát viac ako bežná injekcia ­ okolo 50 dolárov.

Dýchacia trubica s rádiom (aquasphereusa.com)

Ideálny darček pre unudené deti novozbohatlíkov, ktoré už každoročné potápanie na koralových ostrovoch v Karibiku nudí na smrť. Francúzsky vynález umožňuje počúvať pri plávaní pod hladinou rádio. Prístroj funguje na batérie a signál dokáže prijímať vždy, ak je z vody vynorený koniec trubice. Nemá reproduktor, pretože zvuk sa prenáša vibráciami v zuboch a čeľusti plavca. Vynálezca hľadá rekreačné oblasti, v ktorých budú pre majiteľov jeho zariadenia dostupné špeciálne rádiostanice s relaxačnou hudbou alebo informáciami o podvodnom svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Cena: 129 dolárov

Skartovačka CD (royal.com)

Konečne riešenie moderných bezpečnostných problémov pre paranoikov: moderná skartovačka za štyri sekundy naseká cédečko alebo disketu na tenké pásiky, takže akákoľvek snaha o obnovenie údajov je zbytočná. Vhodná je aj na skartovanie kreditných kariet, na ktorých najskôr zničí reliéf s vyrazenými číslami.

Cena: 100 dolárov

Čistič vody

Každý deň zomiera podľa OSN na zemeguli po vypití kontaminovanej vody 6000 ľudí. Originálne riešenie na jej transformáciu na vodu pitnú vymyslel Dean Kamen, neslávne známy osobným transportérom Segway. Na prevarenie vody dokáže jeho zariadenie využiť prebytočné teplo z akéhokoľvek zdroja, typicky z naftového generátora, ktorý sa v mnohých rozvojových krajinách masovo používa na výrobu elektrickej energie. Tajomstvom zariadenia je „recyklácia tepla" ­ uzatvorený systém využíva energiu uvoľnenú po tom, ako sa para z vriacej vody opäť skondenzuje. Zariadenie stojí okolo 1000 dolárov a za hodinu dokáže vyrobiť približne 38 litrov pitnej vody.

Skryť Vypnúť reklamu

Liečivá robotická mačka (robotherapy.org)

Mačka v dome upokojuje a robí obyvateľov šťastnými. Pre ľudí, ktorí sú príliš starí a chorí na to, aby sa o ňu starali, je tu japonská robotická mačka NeCoRo, ktorá reaguje na oslovenie menom a mravčí, ak ju pohladkáte. Lekári ju zatiaľ len testujú.

Plavky z lososa (skinilondon.com)

Plavky vyrobené z opálenej a zafarbenej kože z lososa sú jemné, ľahké a najmä sú prirodzene prispôsobené vode, takže po vynorení z bazéna na vás nebudú visieť. Vyrábajú sa z kože, ktorá sa pri opracovávaní rýb zvyčajne vyhadzuje alebo používa do krmiva pre sliepky. Okrem plaviek sú k dispozícii aj bundy, sukne a sandále z rovnakého materiálu.

Cena: od 335 dolárov

Rúra s chladničkou (tmio.com)

S touto rúrou budete večeru začínať variť už ráno. Kurča strčíte do chladničky a odídete do práce. Na obed chladničke zavoláte z mobilu, že o pár hodín budete doma, a ona sa zmení na rúru a začne kurča opekať tak, aby bolo hotové, keď dorazíte z práce. Rúra má dve oddelenia, ktoré môžu nezávisle na sebe piecť alebo chladiť, ovládať sa dá príkazom z mobilného telefónu alebo cez internet. Predávať sa začne na budúci rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Leto bez menštruácie (www.barrlabs.com)

„Sezóna" je názov balíčka 91 antikoncepčných tabletiek, ktorý ženám zabezpečí vynechanie menštruácie trikrát za sebou, aby si mohli naplno užiť celé tri mesiace leta. Pre istotu sa nezabudnite poradiť s lekárom.

Cena: 1 dolár za tabletku

Snežný bicykel (hanebrink.net)

Nebol vyvinutý pre deti na oravských lazoch, ktoré sa pri záľahe snehu nevedia dostať do školy, ale pre dobrodruha, ktorý pred troma rokmi ako prvý Američan prešiel na lyžiach z pobrežia Antarktídy na Južný pól. Cesta sa mu však zdala príliš pomalá, a tak si dal vyrobiť špeciálny bicykel s extra širokými pneumatikami a bez jedinej plastovej časti (ktorá by v extrémnych podmienkach zmrzla a roztrieštila sa).

Cena: 3500 dolárov

Neviditeľný (www.star.t.u-tokyo.ac.jp)

Skryť Vypnúť reklamu

Dávny sen človeka o neviditeľnosti sa prvýkrát naplnil spôsobom, ktorý musí byť bolestným sklamaním pre všetky romantické duše. Profesor Tokijskej univerzity jednoducho zostrojil plášť, ktorý má na jednej strane kameru a tá snímaný obraz prenáša na projektor na opačnej strane oblečenia ­ pre pozorovateľa tak vzniká ilúzia, že človek je priehľadný. Okrem uplatnenia v armáde by sa mohol systém využiť napríklad aj v pilotných kabínach lietadiel, čo by posádke umožnilo lepší výhľad pri pristávaní. Výroba sa očakáva okolo roku 2008.

Topánky s výhľadom (preschoolians.com)

Správna veľkosť topánky je vraj pre zdravie detí mimoriadne dôležitá ­ ako však tú veľkosť správne odmerať? Tenisky od tejto firmy majú priesvitnú časť podrážky, takže sa rodič môže presvedčiť, ako noha dolieha na spodnú stranu topánky.

Skryť Vypnúť reklamu

Cena: 25 až 60 dolárov

Priesvitný kajak (clearbluehawaii.com)

Najlepší spôsob, ako objavovať tajomstvá morských hlbín z hladiny. Ľahký priesvitný kajak Napali sa dá zložiť na veľkosť bežného batoha a je zároveň dosť silný, aby vydržal aj náraz na skaly. Určený je na dlhé sóloplavby oceánom.

Cena: 4289 dolárov

Svietiace rybičky  (www.azoo.com.tw)

Najnovší výstrelok genetického inžinierstva len za 7,50 dolára za kus: akvarijné rybičky svietiace na zeleno alebo na ružovo. Z bežných rybičiek sa stávajú svietace vďaka vloženiu proteínu získaného z medúzy alebo koralu do ich oplodnených vajíčok. Aby sa genetické rybičky nepárili s inými druhmi a nerozosiali chaos v prírode, zákazníkom sa dodávajú výhradne sterilizované.

www.time.com/time/2003/inventions/

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie ocenené vynálezy

* Obojživelné auto (www.aquada.co.uk)

* Superšarkan (www.airbow.org)

* Ľudský genóm na jedinom čipe (www.affymetrix.com)

* Hi-tech golfová palica (www.burrowsgolf.com)

* Kávové polená do krbu (www.robustion.ca)

* Krídla pre parašutistov (skyray.de)

* Superčierna farba (www.npl.co.uk)

* Vodíkový generátor elektrického prúdu (fuelcellstore.com)

* Cialis ­ európske vylepšenie viagry (lilly.co.uk)

* Letiskový skener telesnej teploty (www.ifss.com.sg)

* Svietiaca taška (luminex.it)

* Okuliare s kamerou (motorola.com/iden)

* Skúter na vodík (aqwon.com)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mikulec je slušný človek, ale bordel v rezorte priam zavýja, aby sa ho ujal človek, ktorý má akési základné poňatie, že čo je to minister vnútra.

Budovanie protičínskej koalície myslí Biden smrteľne vážne.


16. sep
Dušan Kováčik.

Rozsudok nad špeciálnym prokurátorom súd vyhlási v pondelok.


a 1 ďalší 4 h
Koronavírus, ktorý spôsobuje Covid-19.

Nová analýza sa pozrela na odlišnosti v genóme koronavírusu.


9 h

Neprehliadnite tiež

Maintenace sex - teda údržbový sex v partnerstve môže byť často problematický.

Čo hovorí veda.


6 h

Čo nové sa deje vo svete technológií a vedy.


a 2 ďalší 9 h
Koronavírus, ktorý spôsobuje Covid-19.

Nová analýza sa pozrela na odlišnosti v genóme koronavírusu.


9 h
K nepríjemným príznakom alergie na roztoče patrí aj nádcha.

Skutočné nobelovky ohlásia o mesiac.


13 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 2. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 3. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 6. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 7. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 8. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 9. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 10. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 824
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 537
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 5 229
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 233
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 2 850
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 258
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 074
 8. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 946
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 922
 10. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 1 862
Skryť Zatvoriť reklamu