Najzaujímavejšie vynálezy roku 2003

Americký časopis Time pred dvoma týždňami zverejnil svoj tradičný zoznam najzaujímavejších vynálezov, ktoré sa vo svete objavili alebo vo veľkom presadili za uplynulých 12 mesiacov. V konkurencii desiatok praktických i bizarných zariadení, od prístroja ..

Americký časopis Time pred dvoma týždňami zverejnil svoj tradičný zoznam najzaujímavejších vynálezov, ktoré sa vo svete objavili alebo vo veľkom presadili za uplynulých 12 mesiacov. V konkurencii desiatok praktických i bizarných zariadení, od prístroja na preváranie vody pre tretí svet až po nosič golfových palíc na diaľkové ovládanie, sa stal absolútnym víťazom jednoduchý koncept ­ internetový obchod s hudbou iTunes od firmy Apple (www.apple.com/itunes/). Porota ho ocenila za objav, že na internete predsa len existuje schodná stredná cesta medzi záujmami konzervatívnych nahrávacích spoločností obávajúcich sa o svoje zisky a používateľov, snažiacich sa získať všetko zadarmo. Softvér od Apple podľa Time „môže zachrániť nahrávací priemysel klesajúci voľným pádom" vďaka tomu, že jeho podmienky aj používanie sú mimoriadne jednoduché. Za ľubovoľnú skladbu zaplatia internetisti 99 amerických centov a na rozdiel od konkurenčných služieb ju môžu prenášať aj na iné počítače. Za takýchto podmienok nemôže byť služba pre prevádzkovateľa nikdy zisková ­ Apple môže nanajvýš dúfať v to, že na nej nebude ani prerábať, prevádzkuje ju však v snahe podporiť najmä predaj svojich prenosných MP3 prehrávačov iPod, na ktoré možno legálne kúpené skladby prenášať.

A ktoré ďalšie vynálezy sú tento rok najviac „cool"?

Mobily s fotoaparátmi

Žiadne iné prístroje posledného desaťročia tak rýchlo nezmobilizovali k aktivite okrem nadšenej mládeže aj zákonodarcov obávajúcich sa nového druhu prečinov proti morálke. Vďaka šťastnému spojeniu s mobilom už bude fotoaparát v nasledujúcom desaťročí vždy poruke, pre unikátne snímky z úsmevného karambolu vášho dieťaťa aj zachytávanie vašich intímnych chvíľ nadšenými voyermi.

Šokujúci kabát (no-contact.com)

Proti nákupu takéhoto kabátu váš manžel určite nebude protestovať ­ po stlačení spínača v dlani sa totiž zmení na účinnú zbraň, ktorá 80 000-voltovým elektrickým impulzom paralyzuje každého, kto sa vás dotkne. Majiteľa kabátu, ktorému k činnosti stačia bežné 9-voltové batérie, pritom nepocíti vôbec nič.

Očkovanie sprejom (flumist.com)

Bojíte sa injekcie? Pri očkovaní proti chrípke už nebude potrebná. Zariadením FluMist si vakcínu jednoducho vstreknete do hrdla a protilátky proti chrípke sa vytvoria v hornej časti dýchacieho traktu ­ práve tadiaľ sa totiž vírus dostáva do tela najčastejšie. Takéto očkovanie účinné počas jednej „chrípkovej sezóny" stojí v USA približne štyrikrát viac ako bežná injekcia ­ okolo 50 dolárov.

Dýchacia trubica s rádiom (aquasphereusa.com)

Ideálny darček pre unudené deti novozbohatlíkov, ktoré už každoročné potápanie na koralových ostrovoch v Karibiku nudí na smrť. Francúzsky vynález umožňuje počúvať pri plávaní pod hladinou rádio. Prístroj funguje na batérie a signál dokáže prijímať vždy, ak je z vody vynorený koniec trubice. Nemá reproduktor, pretože zvuk sa prenáša vibráciami v zuboch a čeľusti plavca. Vynálezca hľadá rekreačné oblasti, v ktorých budú pre majiteľov jeho zariadenia dostupné špeciálne rádiostanice s relaxačnou hudbou alebo informáciami o podvodnom svete.

Cena: 129 dolárov

Skartovačka CD (royal.com)

Konečne riešenie moderných bezpečnostných problémov pre paranoikov: moderná skartovačka za štyri sekundy naseká cédečko alebo disketu na tenké pásiky, takže akákoľvek snaha o obnovenie údajov je zbytočná. Vhodná je aj na skartovanie kreditných kariet, na ktorých najskôr zničí reliéf s vyrazenými číslami.

Cena: 100 dolárov

Čistič vody

Každý deň zomiera podľa OSN na zemeguli po vypití kontaminovanej vody 6000 ľudí. Originálne riešenie na jej transformáciu na vodu pitnú vymyslel Dean Kamen, neslávne známy osobným transportérom Segway. Na prevarenie vody dokáže jeho zariadenie využiť prebytočné teplo z akéhokoľvek zdroja, typicky z naftového generátora, ktorý sa v mnohých rozvojových krajinách masovo používa na výrobu elektrickej energie. Tajomstvom zariadenia je „recyklácia tepla" ­ uzatvorený systém využíva energiu uvoľnenú po tom, ako sa para z vriacej vody opäť skondenzuje. Zariadenie stojí okolo 1000 dolárov a za hodinu dokáže vyrobiť približne 38 litrov pitnej vody.

Liečivá robotická mačka (robotherapy.org)

Mačka v dome upokojuje a robí obyvateľov šťastnými. Pre ľudí, ktorí sú príliš starí a chorí na to, aby sa o ňu starali, je tu japonská robotická mačka NeCoRo, ktorá reaguje na oslovenie menom a mravčí, ak ju pohladkáte. Lekári ju zatiaľ len testujú.

Plavky z lososa (skinilondon.com)

Plavky vyrobené z opálenej a zafarbenej kože z lososa sú jemné, ľahké a najmä sú prirodzene prispôsobené vode, takže po vynorení z bazéna na vás nebudú visieť. Vyrábajú sa z kože, ktorá sa pri opracovávaní rýb zvyčajne vyhadzuje alebo používa do krmiva pre sliepky. Okrem plaviek sú k dispozícii aj bundy, sukne a sandále z rovnakého materiálu.

Cena: od 335 dolárov

Rúra s chladničkou (tmio.com)

S touto rúrou budete večeru začínať variť už ráno. Kurča strčíte do chladničky a odídete do práce. Na obed chladničke zavoláte z mobilu, že o pár hodín budete doma, a ona sa zmení na rúru a začne kurča opekať tak, aby bolo hotové, keď dorazíte z práce. Rúra má dve oddelenia, ktoré môžu nezávisle na sebe piecť alebo chladiť, ovládať sa dá príkazom z mobilného telefónu alebo cez internet. Predávať sa začne na budúci rok.

Leto bez menštruácie (www.barrlabs.com)

„Sezóna" je názov balíčka 91 antikoncepčných tabletiek, ktorý ženám zabezpečí vynechanie menštruácie trikrát za sebou, aby si mohli naplno užiť celé tri mesiace leta. Pre istotu sa nezabudnite poradiť s lekárom.

Cena: 1 dolár za tabletku

Snežný bicykel (hanebrink.net)

Nebol vyvinutý pre deti na oravských lazoch, ktoré sa pri záľahe snehu nevedia dostať do školy, ale pre dobrodruha, ktorý pred troma rokmi ako prvý Američan prešiel na lyžiach z pobrežia Antarktídy na Južný pól. Cesta sa mu však zdala príliš pomalá, a tak si dal vyrobiť špeciálny bicykel s extra širokými pneumatikami a bez jedinej plastovej časti (ktorá by v extrémnych podmienkach zmrzla a roztrieštila sa).

Cena: 3500 dolárov

Neviditeľný (www.star.t.u-tokyo.ac.jp)

Dávny sen človeka o neviditeľnosti sa prvýkrát naplnil spôsobom, ktorý musí byť bolestným sklamaním pre všetky romantické duše. Profesor Tokijskej univerzity jednoducho zostrojil plášť, ktorý má na jednej strane kameru a tá snímaný obraz prenáša na projektor na opačnej strane oblečenia ­ pre pozorovateľa tak vzniká ilúzia, že človek je priehľadný. Okrem uplatnenia v armáde by sa mohol systém využiť napríklad aj v pilotných kabínach lietadiel, čo by posádke umožnilo lepší výhľad pri pristávaní. Výroba sa očakáva okolo roku 2008.

Topánky s výhľadom (preschoolians.com)

Správna veľkosť topánky je vraj pre zdravie detí mimoriadne dôležitá ­ ako však tú veľkosť správne odmerať? Tenisky od tejto firmy majú priesvitnú časť podrážky, takže sa rodič môže presvedčiť, ako noha dolieha na spodnú stranu topánky.

Cena: 25 až 60 dolárov

Priesvitný kajak (clearbluehawaii.com)

Najlepší spôsob, ako objavovať tajomstvá morských hlbín z hladiny. Ľahký priesvitný kajak Napali sa dá zložiť na veľkosť bežného batoha a je zároveň dosť silný, aby vydržal aj náraz na skaly. Určený je na dlhé sóloplavby oceánom.

Cena: 4289 dolárov

Svietiace rybičky  (www.azoo.com.tw)

Najnovší výstrelok genetického inžinierstva len za 7,50 dolára za kus: akvarijné rybičky svietiace na zeleno alebo na ružovo. Z bežných rybičiek sa stávajú svietace vďaka vloženiu proteínu získaného z medúzy alebo koralu do ich oplodnených vajíčok. Aby sa genetické rybičky nepárili s inými druhmi a nerozosiali chaos v prírode, zákazníkom sa dodávajú výhradne sterilizované.

www.time.com/time/2003/inventions/

Ďalšie ocenené vynálezy

* Obojživelné auto (www.aquada.co.uk)

* Superšarkan (www.airbow.org)

* Ľudský genóm na jedinom čipe (www.affymetrix.com)

* Hi-tech golfová palica (www.burrowsgolf.com)

* Kávové polená do krbu (www.robustion.ca)

* Krídla pre parašutistov (skyray.de)

* Superčierna farba (www.npl.co.uk)

* Vodíkový generátor elektrického prúdu (fuelcellstore.com)

* Cialis ­ európske vylepšenie viagry (lilly.co.uk)

* Letiskový skener telesnej teploty (www.ifss.com.sg)

* Svietiaca taška (luminex.it)

* Okuliare s kamerou (motorola.com/iden)

* Skúter na vodík (aqwon.com)

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam, hovorieval Dzurinda

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.

Neprehliadnite tiež

Vypustili prvý satelit, ktorý vyrobili pomocou 3D tlačiarne

Satelity by mali byť vo vesmíre približne päť až šesť mesiacov.

Toto sú najlepšie čínske smartfóny (leto 2017)

Xiaomi, Vernee, Oukitel alebo Ulefone? Poradíme vám, ako sa nestratiť vo svete čínskych smartfónov.

Na dne morí sa hromadia plasty, môže za to aj zvláštne zviera

Vršovky nie sú vinníci, sú obeťami plastov.

V sobotu skoro ráno sú najkrajšie podmienky na pozorovanie Venuše

Tretí najjasnejší objekt sa na oblohe pripojí k Mesiacu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 29 197
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 481
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 339
 4. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 884
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 792
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 682
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 485
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 450
 9. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 217
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 130