Najzaujímavejšie vynálezy roku 2003

Americký časopis Time pred dvoma týždňami zverejnil svoj tradičný zoznam najzaujímavejších vynálezov, ktoré sa vo svete objavili alebo vo veľkom presadili za uplynulých 12 mesiacov. V konkurencii desiatok praktických i bizarných zariadení, od prístroja ..

Americký časopis Time pred dvoma týždňami zverejnil svoj tradičný zoznam najzaujímavejších vynálezov, ktoré sa vo svete objavili alebo vo veľkom presadili za uplynulých 12 mesiacov. V konkurencii desiatok praktických i bizarných zariadení, od prístroja na preváranie vody pre tretí svet až po nosič golfových palíc na diaľkové ovládanie, sa stal absolútnym víťazom jednoduchý koncept ­ internetový obchod s hudbou iTunes od firmy Apple (www.apple.com/itunes/). Porota ho ocenila za objav, že na internete predsa len existuje schodná stredná cesta medzi záujmami konzervatívnych nahrávacích spoločností obávajúcich sa o svoje zisky a používateľov, snažiacich sa získať všetko zadarmo. Softvér od Apple podľa Time „môže zachrániť nahrávací priemysel klesajúci voľným pádom" vďaka tomu, že jeho podmienky aj používanie sú mimoriadne jednoduché. Za ľubovoľnú skladbu zaplatia internetisti 99 amerických centov a na rozdiel od konkurenčných služieb ju môžu prenášať aj na iné počítače. Za takýchto podmienok nemôže byť služba pre prevádzkovateľa nikdy zisková ­ Apple môže nanajvýš dúfať v to, že na nej nebude ani prerábať, prevádzkuje ju však v snahe podporiť najmä predaj svojich prenosných MP3 prehrávačov iPod, na ktoré možno legálne kúpené skladby prenášať.

A ktoré ďalšie vynálezy sú tento rok najviac „cool"?

Mobily s fotoaparátmi

Žiadne iné prístroje posledného desaťročia tak rýchlo nezmobilizovali k aktivite okrem nadšenej mládeže aj zákonodarcov obávajúcich sa nového druhu prečinov proti morálke. Vďaka šťastnému spojeniu s mobilom už bude fotoaparát v nasledujúcom desaťročí vždy poruke, pre unikátne snímky z úsmevného karambolu vášho dieťaťa aj zachytávanie vašich intímnych chvíľ nadšenými voyermi.

Šokujúci kabát (no-contact.com)

Proti nákupu takéhoto kabátu váš manžel určite nebude protestovať ­ po stlačení spínača v dlani sa totiž zmení na účinnú zbraň, ktorá 80 000-voltovým elektrickým impulzom paralyzuje každého, kto sa vás dotkne. Majiteľa kabátu, ktorému k činnosti stačia bežné 9-voltové batérie, pritom nepocíti vôbec nič.

Očkovanie sprejom (flumist.com)

Bojíte sa injekcie? Pri očkovaní proti chrípke už nebude potrebná. Zariadením FluMist si vakcínu jednoducho vstreknete do hrdla a protilátky proti chrípke sa vytvoria v hornej časti dýchacieho traktu ­ práve tadiaľ sa totiž vírus dostáva do tela najčastejšie. Takéto očkovanie účinné počas jednej „chrípkovej sezóny" stojí v USA približne štyrikrát viac ako bežná injekcia ­ okolo 50 dolárov.

Dýchacia trubica s rádiom (aquasphereusa.com)

Ideálny darček pre unudené deti novozbohatlíkov, ktoré už každoročné potápanie na koralových ostrovoch v Karibiku nudí na smrť. Francúzsky vynález umožňuje počúvať pri plávaní pod hladinou rádio. Prístroj funguje na batérie a signál dokáže prijímať vždy, ak je z vody vynorený koniec trubice. Nemá reproduktor, pretože zvuk sa prenáša vibráciami v zuboch a čeľusti plavca. Vynálezca hľadá rekreačné oblasti, v ktorých budú pre majiteľov jeho zariadenia dostupné špeciálne rádiostanice s relaxačnou hudbou alebo informáciami o podvodnom svete.

Cena: 129 dolárov

Skartovačka CD (royal.com)

Konečne riešenie moderných bezpečnostných problémov pre paranoikov: moderná skartovačka za štyri sekundy naseká cédečko alebo disketu na tenké pásiky, takže akákoľvek snaha o obnovenie údajov je zbytočná. Vhodná je aj na skartovanie kreditných kariet, na ktorých najskôr zničí reliéf s vyrazenými číslami.

Cena: 100 dolárov

Čistič vody

Každý deň zomiera podľa OSN na zemeguli po vypití kontaminovanej vody 6000 ľudí. Originálne riešenie na jej transformáciu na vodu pitnú vymyslel Dean Kamen, neslávne známy osobným transportérom Segway. Na prevarenie vody dokáže jeho zariadenie využiť prebytočné teplo z akéhokoľvek zdroja, typicky z naftového generátora, ktorý sa v mnohých rozvojových krajinách masovo používa na výrobu elektrickej energie. Tajomstvom zariadenia je „recyklácia tepla" ­ uzatvorený systém využíva energiu uvoľnenú po tom, ako sa para z vriacej vody opäť skondenzuje. Zariadenie stojí okolo 1000 dolárov a za hodinu dokáže vyrobiť približne 38 litrov pitnej vody.

Liečivá robotická mačka (robotherapy.org)

Mačka v dome upokojuje a robí obyvateľov šťastnými. Pre ľudí, ktorí sú príliš starí a chorí na to, aby sa o ňu starali, je tu japonská robotická mačka NeCoRo, ktorá reaguje na oslovenie menom a mravčí, ak ju pohladkáte. Lekári ju zatiaľ len testujú.

Plavky z lososa (skinilondon.com)

Plavky vyrobené z opálenej a zafarbenej kože z lososa sú jemné, ľahké a najmä sú prirodzene prispôsobené vode, takže po vynorení z bazéna na vás nebudú visieť. Vyrábajú sa z kože, ktorá sa pri opracovávaní rýb zvyčajne vyhadzuje alebo používa do krmiva pre sliepky. Okrem plaviek sú k dispozícii aj bundy, sukne a sandále z rovnakého materiálu.

Cena: od 335 dolárov

Rúra s chladničkou (tmio.com)

S touto rúrou budete večeru začínať variť už ráno. Kurča strčíte do chladničky a odídete do práce. Na obed chladničke zavoláte z mobilu, že o pár hodín budete doma, a ona sa zmení na rúru a začne kurča opekať tak, aby bolo hotové, keď dorazíte z práce. Rúra má dve oddelenia, ktoré môžu nezávisle na sebe piecť alebo chladiť, ovládať sa dá príkazom z mobilného telefónu alebo cez internet. Predávať sa začne na budúci rok.

Leto bez menštruácie (www.barrlabs.com)

„Sezóna" je názov balíčka 91 antikoncepčných tabletiek, ktorý ženám zabezpečí vynechanie menštruácie trikrát za sebou, aby si mohli naplno užiť celé tri mesiace leta. Pre istotu sa nezabudnite poradiť s lekárom.

Cena: 1 dolár za tabletku

Snežný bicykel (hanebrink.net)

Nebol vyvinutý pre deti na oravských lazoch, ktoré sa pri záľahe snehu nevedia dostať do školy, ale pre dobrodruha, ktorý pred troma rokmi ako prvý Američan prešiel na lyžiach z pobrežia Antarktídy na Južný pól. Cesta sa mu však zdala príliš pomalá, a tak si dal vyrobiť špeciálny bicykel s extra širokými pneumatikami a bez jedinej plastovej časti (ktorá by v extrémnych podmienkach zmrzla a roztrieštila sa).

Cena: 3500 dolárov

Neviditeľný (www.star.t.u-tokyo.ac.jp)

Dávny sen človeka o neviditeľnosti sa prvýkrát naplnil spôsobom, ktorý musí byť bolestným sklamaním pre všetky romantické duše. Profesor Tokijskej univerzity jednoducho zostrojil plášť, ktorý má na jednej strane kameru a tá snímaný obraz prenáša na projektor na opačnej strane oblečenia ­ pre pozorovateľa tak vzniká ilúzia, že človek je priehľadný. Okrem uplatnenia v armáde by sa mohol systém využiť napríklad aj v pilotných kabínach lietadiel, čo by posádke umožnilo lepší výhľad pri pristávaní. Výroba sa očakáva okolo roku 2008.

Topánky s výhľadom (preschoolians.com)

Správna veľkosť topánky je vraj pre zdravie detí mimoriadne dôležitá ­ ako však tú veľkosť správne odmerať? Tenisky od tejto firmy majú priesvitnú časť podrážky, takže sa rodič môže presvedčiť, ako noha dolieha na spodnú stranu topánky.

Cena: 25 až 60 dolárov

Priesvitný kajak (clearbluehawaii.com)

Najlepší spôsob, ako objavovať tajomstvá morských hlbín z hladiny. Ľahký priesvitný kajak Napali sa dá zložiť na veľkosť bežného batoha a je zároveň dosť silný, aby vydržal aj náraz na skaly. Určený je na dlhé sóloplavby oceánom.

Cena: 4289 dolárov

Svietiace rybičky  (www.azoo.com.tw)

Najnovší výstrelok genetického inžinierstva len za 7,50 dolára za kus: akvarijné rybičky svietiace na zeleno alebo na ružovo. Z bežných rybičiek sa stávajú svietace vďaka vloženiu proteínu získaného z medúzy alebo koralu do ich oplodnených vajíčok. Aby sa genetické rybičky nepárili s inými druhmi a nerozosiali chaos v prírode, zákazníkom sa dodávajú výhradne sterilizované.

www.time.com/time/2003/inventions/

Ďalšie ocenené vynálezy

* Obojživelné auto (www.aquada.co.uk)

* Superšarkan (www.airbow.org)

* Ľudský genóm na jedinom čipe (www.affymetrix.com)

* Hi-tech golfová palica (www.burrowsgolf.com)

* Kávové polená do krbu (www.robustion.ca)

* Krídla pre parašutistov (skyray.de)

* Superčierna farba (www.npl.co.uk)

* Vodíkový generátor elektrického prúdu (fuelcellstore.com)

* Cialis ­ európske vylepšenie viagry (lilly.co.uk)

* Letiskový skener telesnej teploty (www.ifss.com.sg)

* Svietiaca taška (luminex.it)

* Okuliare s kamerou (motorola.com/iden)

* Skúter na vodík (aqwon.com)

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

DOMOV

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.

Neprehliadnite tiež

Astronóm: Blikajúcu hviezdu sme pozorovali aj na Slovensku

Poklesy v jasnosti hviezdy nespôsobujú mimozemšťania, zrejme ide o prirodzený jav, hovorí Ľubomír Hambálek z Astronomického ústavu SAV.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 171
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 071
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 960
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 848
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 780
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 018
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 251
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 654
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 761
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 414