Washington 26. septembra (TASR) - Americkí astronómovia pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu (HST) zistili, že vo vnútri galaxie NGC 3079 rastie obrovská bublina z horúceho plynu. Silné "vetry" z mladých hviezd nafúkli bublinu do výšky 3500 svetelných rokov nad galaktickú rovinu. Vedci sú si istí, že nejde o prvú erupciu svojho druhu.
Galaxia NGC 3079 leží asi 50 miliónov svetelných rokov od nás v súhvezdí Veľký voz. V jej centre je veľmi živo - nachádza sa tu tzv. starburst, teda akási kolíska mladých hviezd. Tieto hviezdy vystreľujú do okolia prúd korpuskulárneho žiarenia zložený z rôznych častíc, ktoré ho pri prenikaní plynom formujú do bubliny.
Na detailných záberoch je vidieť vnútornú štruktúru bubliny. Obrovské stĺpy plynu a prachu siahajú až 2000 svetelných rokov do vesmíru. Každý zo stĺpov má priemer asi 75 svetelných rokov. Merania pozemnými ďalekohľadmi ukázali, že v súčasnosti rastú rýchlosťou šesť miliónov km/h. Naďalej sa rozpína aj samotná bublina.
Z teoretických výpočtov vyplýva, že plynná bublina v galaxii NGC 3079 sa začala tvoriť pred jedným miliónom rokov. Vtedy sa hviezdny vietor miešal s malými bublinami extrémne horúceho plynu, ktorý bol pozostatkom výbuchov supernov.
Postupom času však hviezdy v NGC 3079 stratia svoju dynamiku. Aktivita v centre galaxie poklesne a bublina zasa raz spľasne.
Analýzy röntgenového svetla totiž ukazujú, že teraz viditeľná bublina nie je prvá svojho druhu. Staršie generácie hviezd vytvorili podobné štruktúry, ktorých zvyšky dnes majú tvar plynných a prachových prstencov. Keď terajšia bublina skolabuje do seba, vytvorí novú kolísku hviezd a bude môcť rásť odznova.