Peking 21. novembra (TASR) - Internet je v Číne rozšírenejší ako sa doteraz predpokladalo. Podľa štúdie čínskej akadémie sociálnych vied má v metropolách Šanghaj, Peking a Kuang-čou prístup k internetu každý tretí obyvateľ, informoval Wall Street Journal.
Internet sa stáva čoraz obľúbenejší aj v menej rozvinutých a odľahlejších mestách. Na druhom mieste v počte pripojení sú po metropolách prekvapujúco malé mestá do 100.000 obyvateľov, v ktorých je on-line v priemere 27 percent obyvateľov. Je to o tri percentá viac ako v priemyselných centrách.
Motorom rastúceho záberu internetu v najväčšom štáte sveta je niekoľko faktorov, okrem iných politika vlády a voľná súťaž, konštatuje sa v štúdii akadémie. Ako príklad sa uvádza mesto I-ma vo vidieckej provincii Che-nan, kde rozvoju počítačovej siete pomáha od konca 90. rokov banícka spoločnosť a miestna pobočka telekomunikačného úradu.
Výsledkom boli cenovo výhodné ponuky a boom internetových kaviarní. Na začiatku minulého roka existovalo v I-me už 60 takýchto prevádzok - a to v meste, v ktorom dosahuje priemerný ročný zárobok 500 dolárov a väčšina obyvateľov nemá počítač.
Vo všeobecnosti má internet väčší vplyv na čínsku spoločnosť ako sa myslelo a môže sa stať výzvou pre komunistický režim. Osemdesiatpäť percent opýtaných občanov podľa štúdie síce súhlasí, aby vláda zohrávala určitú úlohu pri kontrole World Wide Webu, no iba necelých 13 percent si želá jej zasahovanie do politických obsahov. Väčšina Číňanov považuje internet za médium, ktoré poskytuje viac slobody a umožňuje kritizovať vládu.
Prieskum akadémie sociálnych vied ukázal, že zo 69 miliónov čínskych používateľov internetu je väčšina (56 percent) mužov. Za počítače si sadajú prevažne ľudia vo vekovej kategórii 17-24 rokov (58 percent). Takmer 40 percent používateľov nemá mesačný príjem - sú to nezamestnaní alebo študenti.