Osem jedincov tohto druhu (päť samíc a troch samcov), ktorý dostal meno Balaenoptera omurai, ulovili rybári v Šalamúnovom mori a pri Kokosových ostrovoch na východe Indického oceánu už koncom 70. rokov minulého storočia. Vedci však spočiatku nevedeli vráskavce zaradiť kvôli všeobecne nejasnej situácii v klasifikácii veľrýb.
Až po náleze uhynutého tela dospelej samice v septembri 1998 v Japonskom mori a porovnaní vzoriek DNA si boli istí, že ide o nový druh. Vráskavec B. omurai vonkajším vzhľadom pripomína vráskavca myšoka (Balaenoptera physalus), ale dĺžkou svojho tela menej ako 12 metrov je oveľa menší, píše Širo Wada z Národného výskumného inštitútu pre rybolov v Jokohame.
Jeho lebka je nezvyčajne široká a plochá a disponuje nižším počtom kostíc (200). Kostice sú platničky, ktorými tzv. bezzubé veľryby filtrujú z morskej vody drobné živočíchy.
Porovnanie stavby tela, kostí a DNA ukázalo, že všetkých deväť nájdených veľrýb patrí k druhu B. omurai. Analýza genómov ďalej ukázala, že vráskavce Brydeove, ktoré boli priraďované k druhu Balaenoptera edeni, sú tiež samostatným druhom. Počet druhov patriacich do rodu vráskavcovité (Balaenopteridae) tak stúpol zo šesť na osem.