(13. – 19. 11. 2003)
l Tím Rudolfa Grimma z Universität Innsbruck vytvoril Boseove-Einsteinove kondenzáty (všetky častice sa v nich správajú zladene) prvý raz aj z molekúl spárovaných atómov lítia. Dosiaľ sa to podarilo iba s jednotlivými atómami. Je to kľúčové pre fyziku nízkych teplôt.
l Philip Hinz a Wilson Liu z University of Arizona s kolegami zistili, že v prachovom disku okolo novovznikajúcej hviezdy HD 100546 (330 svetelných rokov od Zeme) sa súbežne utvára planéta podobná nášmu Jupiterovi, a to dvakrát tak ďaleko od nej ako Jupiter od Slnka.
l Michael Malin a Kenneth Edgett odhalili na Marse sondou MGS v 65-kilometrovom kráteri Holden NE (oblasť Erythraeum) veľmi presvedčivé znaky jednak dlhodobého prúdenia tekutej vody, jednak ukladania jazerných sedimentov v skorých fázach evolúcie planéty.
l Brad Adams z University od Virginia s kolegami porovnal výskyt sopečnej aktivity v trópoch a klimatických javov El Niňo (spôsobujú výkyvy počasia) od polovice 17. storočia. Sopky zdvojnásobujú pravdepodobnosť nástupu javu El Niňo počas zimy nasledujúcej po výbuchu.
l Charles Mazel z firmy Physical Sciences Incorporated s kolegami zistil, že morský rak Lysiosquillina glabriuscula využíva pri hrozivom postoji fluorescenciu žltých značiek na tele.
l Roger Seymour z University of Adelaide s kolegami zistil, že kvetiny Philodendron solimoesense z Francúzskej Guajány sa svojim opeľovačom, skarabeusovitým chrobákom Cyclocephala colasi, odmeňujú poskytovaním útulku v kvete, kde ich zohrievajú.
l Tímu Denisy Faustmanovej z Harvard Medical School sa podarilo vyliečiť myši s autoimunitnou cukrovkou (typ 1) pomocou injekcií buniek zo sleziny zdravých myší.
l Alison Galvaniová a Montgomery Slatkin z University of California v Berkeley sa domnievajú, že mutácia génu CCR5, ktorá istým populáciám, zväčša Európanom, dáva imunitu voči vírusu HIV, bola reakciou na vírus kiahní.
l Etienne Koechlin z Université Pierre et Marie Curie s kolegami zistil, že pri vedomej kontrole reakcií na vonkajšie podnety, kým začneme konať, nám vnemy v prefrontálnej mozgovej kôre prechádzajú kaskádou aspoň troch do seba vnorených úrovní spracovávania informácií.