Tsukuba 25. septembra (TASR) - Bežná keramika je tvrdá, drobivá a o jej elastickosti sa nedá hovoriť. Japonskí vedci z Národného inštitútu pre vedy o materiáloch v Tsukube však podľa časopisu Nature vyrobili superplastickú keramiku, ktorá sa dá roztiahnuť o viac ako 1000 percent. Táto hodnota ale nie je konečná.
Uvedený materiál zatiaľ nie je viac než vedeckou kuriozitou, pretože ani samotní vedci presne nevedia vysvetliť jeho elastickosť. Principiálne bude súvisieť s rozložením zrniek v materiáli. Tie sú totiž schopné kĺzať sa jedno po druhom alebo popri sebe. Čím sú zrnká menšie, tým je rozťažnosť väčšia. V Tsukube použili zrnká s veľkosťou tisíciny milimetra.
Vysoká flexibilnosť zrniečok však spôsobuje dva problémy: V materiáli vznikajú dierky a zrnká sa neskôr zväčšia, takže látka sa drobí. Japonskí vedci vyriešili uvedené problémy pridaním oxidu zirkoničitého, oxidu hlinitého a hlinitanu horečnatého.
"Superplastické keramiky nie sú novinkou, ale táto prekonáva všetky existujúce," povedal Bill Clegg z University of Cambridge.
Potenciálnymi oblasťami využitia superplastickej keramiky sú automobilové motory, lietadlá a taviace pece.