SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

E-maily aj pre robotníkov

Potrebuje sústružník vo fabrike služobný e-mail? Jeho zamestnávateľa v konečnom dôsledku vyjde veľmi draho, ak mu ho nezabezpečí, tvrdí najnovšia štúdia americkej spoločnosti Radicati Group.


Počítače umožňujú komunikovať aj ľuďom, ktorí si noviny alebo odkaz na nástenke nemôžu prečítať. Na snímke je špeciálne upravený počítač slúžiaci od minulého týždňa ľuďom s poruchou zraku v českom Ústí nad Labem.

FOTO – ČTK

Pod sloganom „e-mail pre všetkých zamestnancov“ zatiaľ firmy takmer bez výnimky chápu len e-mail pre všetkých, ktorí majú vlastný pracovný stôl a počítač. Radicati odhaduje, že aj v Spojených štátoch je služobnou e-mailovou adresou vybavených zatiaľ len 45 percent všetkých zamestnancov. E-mail sa však veľmi rýchlo stáva najdôležitejším kanálom pre komunikáciu v rámci firiem a ak ho nebudú používať skutočne všetci zamestnanci, hrozí vznik skupiny ľudí, ktorá plní len bezprostredné príkazy nadriadených a nevie nič o ich zmysle a celkových zámeroch firmy.

„Ľudia (bez e-mailovej adresy) sa cítia vynechaní z diania v spoločnosti, je pre nich ťažšie byť informovaní o tom, čo sa vo firme deje,“ vysvetľuje prezidentka firmy Sara Radicatiová. „Firmy šetriace na e-mailoch v konečnom dôsledku minú oveľa viac prostriedkov na informovanie zamestnancov, ako keby im zriadili e-mail, keďže musia komunikovať drahšími prostriedkami – papierovými obežníkmi, telefonicky alebo na schôdzach,“ uviedla v S. Radicatiová v e-mailovom rozhovore pre SME.

Bez e-mailových adries sú podľa výskumu často nielen najhoršie platení zamestnanci, ale aj tí, ktorí nemajú kanceláriu, alebo sú neustále na cestách – napríklad vodiči, predavači v obchodoch, zdravotné sestry či tisícky zamestnancov leteckých spoločností.

Riešením problému by podľa Radicatiovej mali byť internetové kiosky voľne dostupné v kancelárskych priestoroch i vo výrobných halách, kde by si zamestnanci bez vlastného počítača mohli počas obedňajšej prestávky či po pracovnom čase e-maily prečítať. Mnohé firmy kvôli tomu budú musieť zaviesť nový systém e-mailovej pošty, ktorý umožní prístup cez webové rozhranie. Radicatiová odhaduje, že o štyri roky pribudne k 58 percentám zamestnancov používajúcich bežný pracovný e-mail aj ďalších 17 percent, ktorí k nemu pristupujú práve cez kiosky, a bez firemnej e-mailovej adresy zostane len štvrtina všetkých zamestnaných ľudí.

Otvorenou otázkou zostáva, koľko firiem zamestnancom umožní využívať služobný e-mail aj na vybavovanie súkromných záležitostí. Tu zrejme ešte dlho nedôjde ku konsenzu – niektorí zamestnávatelia to zakážu z obavy pred tým, že by mohli byť právne zodpovední za takúto korešpondenciu, iní e-mail povolia ako lacný prostriedok zvýšenia spokojnosti zamestnancov, bonus podobný trebárs bezplatnému občerstveniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Z 23 ľudí s covidom na Jednotkách intenzívnej starostlivosti je len jeden zaočkovaný.

Do piatka pre covid skončilo v nemocniciach 283 pacientov.


17. sep
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 402-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 573 obetí.


a 5 ďalší 10 h

Z veksláka, pašeráka drog a mafiánskej hlavohrude na zbožného predsedu parlamentu v takzvanej protikorupčnej vláde.


Neprehliadnite tiež

Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu