New York 25. septembra (TASR) - Náhrada zničených osobných počítačov a softvérových systémov, ktoré zostali v ruinách Svetového obchodného centra (WTC), si vyžiada náklady okolo 7 miliárd mariek.
Z nich bude treba vynaložiť 3,7 miliardy na počítače, tlačiarne a siete a zvyšok pôjde na softvéry, tzv. obchodné stanice a výkony služieb v súvislosti s budovaním novej počítačovej infraštruktúry.
Ako uvádza nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, väčšina finančných ústavov vo WTC krátko pred teroristickými útokmi začala objednávať nové počítače. Banky a maklérske firmy budú potrebovať 16 000 nových obchodných staníc po 115 000 mariek a 34 000 počítačových kalkulačiek po 12 000 mariek.
Experti sa domnievajú, že v budúcej vojne sa budú používať rozličné zbrane, a preto treba byť pripravený na odhaľovanie nepriateľa aj biometrickými identifikačnými procesmi. Súčasne pred jeho útokmi bude potrebné dôsledne zabezpečiť aj svoje siete a uložené údaje. "Lebo budúca vojna," ako povedal senátor Bob Bennett v uplynulých dňoch vo svojom vystúpení v Kongrese, "sa bude viesť aj cez internet."
Treba sa obávať útokov hackerov a "kybernetových teroristov", ktorí budú chcieť prenikať do vnútorných sietí bánk, vojenských zariadení, centrálnych štátnych úradov či významných letísk a ničiť ich. V súlade s týmito obavami schválila americká vláda ešte na jar miliardu dolárov na budovanie obrany pre útokmi "kybernetových teroristov".
(1 DEM = 22,419 SKK; 1 USD = 47,988 SKK)