Štrasburg 10. novembra (TASR) - Medzinárodný tím astronómov z observatória v Štrasburgu objavil galaxiu, ktorá je k Mliečnej dráhe najbližšie zo všetkých doteraz známych systémov. No práve vzdialenosť iba 42.000 svetelných rokov od jej centra sa stala pre trpasličiu galaxiu Canis Major (Veľký pes), pomenovanú podľa rovnomenného súhvezdia, osudnou.
Doterajším rekordérom čo sa týka najmenšej vzdialenosti bola trpasličia galaxia Sagittarius, objavená v roku 1994. Ani tá sa nevyhla kolízii s Mliečnou dráhou. Astronómovia objavili nového blízkeho suseda našej Galaxie v rámci infračerveného skúmania oblohy prístrojom 2MASS (Two-Micron All Sky Survey), ktorý umožňuje nahliadnuť aj cez prachový závoj zahaľujúci rovinu Mliečnej dráhy.
Zistili, že galaxia Canis Major obsahuje obrovské hviezdy triedy M, jasne žiariace v infračervenom svetle. Tieto hviezdy poslúžili ako "značky" na určenie tvaru a polohy novej galaxie.
Rozpadajúca sa galaxia Canis Major je od nášho slnečného systému vzdialená iba 25.000 svetelných rokov. Jej bývalé centrum vedci našli v súhvezdí Veľký pes.
Počítačové simulácie ukázali, že Mliečna dráha ukradla trpasličej galaxii niekoľko hviezd. Tento proces stále pokračuje.
"Galaxia Canis Major mohla prispieť až jedným percentom k hmotnosti našej Galaxie," povedal Geraint Lewis z Unversity of Sydney.
Mliečna dráha podľa vedcov ešte nedosiahla svoj stredný vek, ale je stále v procese vzniku. Koniec trpasličej galaxie sa naproti tomu už črtá. Váži len asi ako jedna miliarda Sĺnk, čo ju podľa galaktického meradla radí do "ľahkej "váhovej kategórie. Je málo pravdepodobné, že kolosálnej gravitácii Mliečnej dráhy bude ešte dlho odolávať.