Medzinárodný tím vedcov pod vedením Yorka Wintera z Výskumnej stanice Maxa Plancka pre ornitológiu v Seewiesene uzatvoril netopiere druhu Glossophaga soricina do miestnosti, v ktorej boli umiestnené počítačom riadené svetielkujúce kvety. Týmto živočíchom chýbajú v čapíkových zrakových bunkách pigmenty pre farebné videnie. Napriek tomu môžu týmito bunkami vnímať pre človeka neviditeľnú farbu – ultrafialovú. Takýto mechanizmus nebol doteraz u žiadneho cicavca známy, konštatujú vedci.
Vyššie cicavce na rozdiel od vtákov a nižších stavovcov stratili schopnosť vidieť ultrafialové žiarenie. Z pôvodne štyroch čapíkových pigmentov stavovcov zostali cicavcom v očiach dva. Väčšina cicavcov môže vnímať iba obmedzené spektrum farieb. Iba u primátov sa zdvojil gén pre tretí čapíkový pigment, vďaka čomu sa im vrátila schopnosť vnímať tri základné farby a ich kombinácie.
U nočných netopierov išla redukcia zrakového aparátu ešte ďalej. Čapíky stratili úplne a zostali im iba tyčinky ako receptory. Nočné svetlo v životnom priestore netopierov je veľmi slabé, ale jeho spektrum je voči dennému svetlu posunuté ku kratším ultrafialovým vlnovým dĺžkam. Kvety, ktoré netopiere v noci navštevujú, to využili a ich lupene zvlášť silno odrážajú práve ultrafialové svetlo.
Či vedci objavili doteraz neznámy mechanizmus prijímania žiarenia, ukáže ďalší výskum. „Na molekulárnej úrovni budeme teraz skúmať, či sa tento relatívne jednoduchý mechanizmus vyskytuje aj u iných druhov netopierov alebo dokonca iných druhov cicavcov,“ povedal Winter. (tasr)