SME

Týždeň vo vede

(23. – 29. 10. 2003)

(23. – 29. 10. 2003)

l Ako zistil Reinhard Genzel z Max-Planck-Institut für Extraterrestrische Physik v Garchingu s kolegami, supermasívna čierna diera v strede našej Mliečnej cesty podľa infračervených meraní európskym ďalekohľadom VLT v Chile zjavne rotuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

l Planétka Hermes sa pri asi dvojročnom obehu okolo Slnka približuje k Zemi na 1,6 vzdialenosti Mesiaca. Od objavu v roku 1937 sa opäť našla až pred 14 dňami. Jean-Luc Margot z University of California s kolegami teraz navyše zistil, že je sústavou dvoch zhruba rovnako veľkých telies.

SkryťVypnúť reklamu

l Seymour Laxon z University College London s kolegami zistil zo satelitných radarových meraní v rokoch 1993–2001, že hrúbka arktickej ľadovej pokrývky kolíše počas roka o 50 percent viac, ako predpovedali modely. Predĺženie doby letného topenia o deň z nej uberie 4,9 cm.

l Tím Eugena Madsena z Cornell University s kolegami odhalili nový kmeň baktérií Polaromonas, označený CJ2, ktorý dokáže rozkladať škodlivú zlúčeninu naftalén, odpad z uhoľného dechtu.

l Podľa Alberta Osterhausa z Erasmus Medical Centre v Rotterdame s kolegami je prírodný rezervoár koronavírusu SARS širší, ako sa myslelo. Pokusy s jeho prenosom z ľudského pacienta ukazujú nielen na divé zvieratá, ako cibetky a psíky medvedíkovité, ale aj na mačky domáce.

l Daniel Lamarre z firmy Boehringer Ingelheim Canada v Lavale (Quebec) s kolegami vyvinuli liek BILN 2061, ktorý bez vedľajších účinkov blokuje množenie vírusu hepatitídy C (HCV). Táto chronická choroba pečene trápi na svete asi 170 miliónov ľudí a býva aj smrteľná.

SkryťVypnúť reklamu

l Tím Johna MacMickinga z Rockefeller University v New Yorku zistil na myšiach, že vo vrodenej imunitnej obrane organizmu proti tuberkulóze hrá kľúčovú úlohu i bielkovina LRG-47.

l Nathaniel Heintz z Rockefeller University v New Yorku s kolegami kompiluje nový atlas (GENSAT) rôznych buniek v mozgu myší a miesta i času expresie jednotlivých špecifických génov. Vzhľadom na podobnosť myšieho a ľudského genómu je to dôležité aj pre medicínu.

l Daniel Yang z McMaster University v Hamiltone (Ontario, Kanada) s kolegami zobrazil trojrozmernú štruktúru druhej hlavnej kostnej bielkoviny osteokalcínu (po kolagéne). Pomôže to pochopiť mineralizáciu kostí v zdraví i chorobe. Osteokalcín sa viaže k hydroxyapatitu.

l Stefan Heller z Harvard Medical School s kolegami preukázal, že zo starostlivo kultivovaných embryonických kmeňových buniek možno vyprodukovať vláskové bunky vnútorného ucha, zásadnú časť sluchového aparátu. Urobil tak možno prvý krok k liečbe straty sluchu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simulácia rozloženia hmoty v kubickej časti vesmíru. Modré štruktúry vlákien predstavujú hmotu (predovšetkým tmavú hmotu) a prázdne oblasti medzi nimi predstavujú vesmírne prázdnoty.

Kontroverzná hypotéza môže vysvetliť Hubblovo napätie.


Najjužnejšie položená sopka na Rossovom ostrove pri pobreží Antarktídy. Na Antarktíde spí stovka sopiek pod ľadovcom, ktorý sa postupne topí.

Klimatická zmena môže poháňať erupcie.


2

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Poloha 3I/Atlas.

(Ne)vedecký newslettre Tomáša Prokopčáka.


SkryťZatvoriť reklamu