Organizácia Business Software Alliance (BSA) chrániaca záujmy veľkých výrobcov softvéru tento týždeň v spolupráci s políciou spustila ďalšiu veľkú informačnú kampaň s cieľom odradiť ľudí od používania nelegálneho softvéru. Súčasťou trojtýždňovej kampane budú rozhlasové spoty a informačný list polície a BSA, ktorý dostane e-mailom približne stotisíc slovenských podnikateľov.
Softvérové pirátstvo zvlášť hrubým spôsobom narušuje autorské práva a polícia proti nemu bude tvrdo bojovať, vyhlásil na tlačovej besede prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak. V budúcom roku podľa neho po reorganizácii Policajného zboru vznikne špeciálne oddelenie boja proti počítačovej kriminalite, ktoré sa bude zaoberať aj nelegálnym softvérom. Koľko pracovníkov bude mať, J. Spišiak neprezradil. Povedal len, že „bude to vysoko konšpiratívne pracovisko zriadené na úrade boja proti organizovanému zločinu“.
Miera softvérového pirátstva na Slovensku klesla od roku 1996 o desať percent, povedal riaditeľ BSA Roman Sládek. „V súčasnosti sa pohybuje na úrovni 45 percent, čo je oproti Českej republike so 40 percentami a priemeru Európskej únie s 35 percentami slušný výsledok,“ konštatoval.
Ako informoval hovorca BSA Roman Karabelli, predstavitelia BSA počas deviatich mesiacov tohto roka monitorovali 68 firiem s podozrením na nelegálne používanie programov, z toho v 18 prípadoch sa už začalo trestné stíhanie. Ďalších 32 jednotlivcov a skupín je vyšetrovaných pre nelegálne kopírovanie a distribúciu CD. Okrem toho BSA v súčasnosti sleduje 31 prípadov nelegálnej inštalácie softvéru priamo u predajcov počítačov.
Doteraz najväčším protipirátskym zásahom bola tohtoročná letná akcia nitrianskej kriminálnej polície, ktorá skontrolovala 12 internetových kaviarní v Nitre. Výsledkom zásahu bolo zabavenie 116 osobných počítačov používaných v kaviarňach, pri ktorých existuje dôvodné podozrenie, že na nich boli nelegálne nainštalované programy rôznych výrobcov. V tomto týždni by podľa J. Spišiaka mali byť hotové expertízy, koľko programov bolo v počítačoch nainštalovaných nelegálne. Spišiak vysvetlil, že na kaviarne v Nitre sa policajti zamerali najmä preto, že z niektorých z nich boli posielané výhražné e-maily. „Keď takéto niečo operatívne zistíme, potom už jedným vrzom skontrolujeme, či majú licencie na programy, či majú v poriadku účtovníctvo…,“ vyhlásil Spišiak.
Zatiaľ prvým prípadom počítačového pirátstva, ktorý sa podarilo právoplatne uzavrieť na súde, je odsúdenie mladistvého Pavla Č. zo Zvolena za nelegálne napaľovanie CD nosičov a diskiet s počítačovými programami, hrami, filmami a hudbou, ktoré i predával cez internet.
Používanie počítačových programov bez príslušnej licencie je trestným činom, za ktorý môže byť uložený trest odňatia slobody až na päť rokov. Súčasne vinníkovi môže súd nariadiť aj peňažný trest do výšky päť miliónov korún a vo väčšine prípadov i trest prepadnutia veci.
(sita, tasr, r)