
Simulovať výzor človeka je úplne iný, a zrejme o niečo menej dôležitý problém, ako simulovať jeho správanie. V tejto oblasti, zdá sa, konečneprichádza odklon od modelovania nereálnych virtuálnych krások v štýle Barbie. Na snímke je brazílska trojrozmerná modelka Kaya vytvorenázámerne s „ľudskými nedokonalosťami“ – napríklad s očami príliš vzdialenými od seba a viditeľnými pórmi kože. KRESBA – Alceu Baptistao,www.vetorzero.com.br/kaya/
c namiesto stotisíc dolárov, ktoré sú určené pre prvý program v histórii, ktorý zvládne takzvaný Turingov test. Pri ňom porota cez klávesnicu komunikuje s viacerými respondentmi, medzi ktorými sú živí ľudia aj počítače, a nesmie byť schopná určiť, kto je kto.
Debatu v angličtine s víťazom tohtoročnej súťaže, programom Jabberwock, si môže vyskúšať ktokoľvek aj cez internet na adrese www.abenteuermedien.de/jabberwock/. Program vytvorený Juergenom Pirnerom ovláda 20-tisíc slov a pamätá si takmer dva milióny viet. Na druhom mieste sa umiestnil nemecký Elbot (autor Fred Roberts), na treťom britský program s menom veľmi podobným víťazovi, Jabberwacky, spoločne s americkým programom „Eugene Goostmann“, ktorý vytvoril Vladimír Veselov.
V súťaži deväť porotcov konverzovalo s ôsmimi finalistami – počítačovými programami a dvoma živými ľuďmi. Hodnotili ich škálou od 1 do 5 – od „určite je to počítač“ až po „určite človek“. Živí ľudia boli ohodnotení známkami 3,7 a 3,9 („pravdepodobne človek“), kým najlepší počítač dosiahol len známku 1,9.
Loebnerova cena sa vypisuje každoročne od roku 1990, tento rok sa súťaže zúčastnilo 20 počítačových programov. Test, ktorý sa v súťaži používa, vymyslel slávny britský matematik Alan Turing už v roku 1950 ako odpoveď na otázku: „Ak budú počítače myslieť, ako to spoznáme?“.
www.surrey.ac.uk/dwrc/loebner/
Autor: tb