Ide o syntetickú molekulu, ktorá obmedzuje množenie vírusu hepatitídy C. Účinnosť farmaka bola testovaná v malej štúdii s ôsmimi pacientmi, informoval časopis Nature.
Účinnú látku vyvinul tím Daniela Lamarra z kanadskej pobočky nemeckého farmaceutického koncernu Boehringer Ingelheim.
Každý z ôsmich dobrovoľníkov užil v priebehu 48 hodín štyri dávky látky s označením BILN 2061. O dva dni neskôr im namerali v krvi sto- až tisícnásobne nižšiu koncentráciu vírusu hepatitídy C. Zatiaľ sa nepozorovali žiadne vedľajšie účinky prípravku.
BILN 2061 blokuje enzým NS3 proteáza, ktorý vírus potrebuje na rozmnožovanie. Na tento enzým sú odkázané všetky typy vírusu hepatitídy C.
Lamarrov tím zatiaľ liečil iba pacientov, ktorí sa nakazili v Nemecku a USA najčastejším vírusom genotypu 1. Ich štúdia však ukázala, že nový prípravok môže zabrať aj proti najmenej piatim ďalším vírusovým typom.
Chronickou formou hepatitídy C je globálne postihnutých asi 170 miliónov ľudí. Choroba sa prenáša primárne krvou a krvnými produktmi. Dlhodobo môže spôsobiť rakovinu pečene. Pravdepodobnosť vyliečenia je v súčasnosti asi 50-percentná. Súčasné terapie však často majú vedľajšie účinky. Proti hepatitíde C zatiaľ neexistuje vakcína.