Washington 23. októbra (TASR) - Pobyt na medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) môže byť v týchto dňoch zdraviu škodlivý kvôli niektorým nefungujúcim monitorovacím zariadeniam. Dvaja vedci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) z tohto dôvodu v sobotu neodobrili let novej dlhodobej posádky na ISS, napísali dnes noviny Washington Post.
Obaja vedci NASA vo svojom vyhlásení kritizovali trvalo sa zhoršujúci stav zariadení sledujúcich stav prostredia na stanici a zdravie posádky. Od zastavenia letov raketoplánov vo februári tohto roku nemohli byť tieto prístroje udržiavané alebo vymieňané.
Podľa vedcov technické problémy v súčasnosti neumožňujú dostatočne merať kvalitu vzduchu a vody a úroveň radiácie na palube ISS. Washington Post cituje jedného lekára NASA, podľa ktorého sa astronauti na palube stanice sťažovali na bolesti hlavy, závrate a neboli schopní jasne myslieť.
Riaditeľ NASA Sean O'Keefe však tvrdí, že pokiaľ vie, v súčasnosti neexistujú žiadne bezprostredné riziká pre posádku ISS. Zároveň pripustil, že podmienky na ISS sa môžu zhoršiť počas nasledujúcich šiestich mesiacov a prinútiť astronautov, aby stanicu opustili.
Ruská raketa Sojuz priviezla v pondelok na ISS novú dvojčlennú posádku. Americký astronaut Michael Foale a jeho ruský kolega Alexander Kaleri nahradia doterajší americko-ruský tím. Sojuzy sú po havárii amerického raketoplánu Columbia z 1. februára jediným dopravným prostriedkom, ktorý môže prepravovať ľudí a náklad na ISS.