SME

Týždeň vo vede

(16. – 22. 10. 2003)

(16. – 22. 10. 2003)

* Tím Wendy Maovej z University of Chicago vyvinul unikátnu fázu uhlíka, ktorá pod tlakom pri nízkej teplote návratne preskakuje od mäkkosti grafitu k tvrdosti diamantu.

* Sonda Európskej kozmickej agentúry (ESA) Integral, nesúca na palube detektory žiarenia gama, objavila podľa všetkého novú triedu vesmírnych objektov. Ide o čierne diery zahalené v oblaku chladného plynu, ktorý z ich blízkosti prepúšťa iba najenergetickejšie žiarenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Nadácia Gordona a Betty Mooreovcov poskytla prvých 17,5 milióna USD na ďalekohľad s tridsaťmetrovým objektívom, ktorý bude deväťkrát výkonnejší ako dnes najväčšie (Keckove) a budú mať dvanásťkrát ostrejší obraz ako Hubbleov teleskop. Od roku 2012 bude v Mexiku, na Havaji alebo v Chile.

SkryťVypnúť reklamu

* Juhoamerické Andy vďačia podľa Simona Lamba a Paula Davisa z Oxford University za svoj unikátny ostro sa vypínajúci profil priaznivej kombinácii klímy, studených vôd na západe Tichého oceánu a geologických podmienok pred 50 miliónmi rokov.

* Wendy Loyová z Michigan Technological University s kolegami potvrdila, že prízemný ozón (na severnej pologuli je ho za posledné storočie o 35 percent viac) znižuje tvorbu uhlíka v pôde až o 50 percent a tým aj produktivitu rastlín napriek pribúdaniu oxidu uhličitého v atmosfére.

* Tím Charlesa Whitfielda z University of Illinois preukázal súvislosť medzi aktuálnou expresiou špecifických génov v mozgu a správaním včiel medonosných (Apis melifera).

* Marcelo Nobrega z Lawrence Berkeley National laboratory s kolegami našiel dôkazy, že niektoré „púšte“ v ľudskom genóme (oblasti DNA nekódujúce gény) môžu byť veľmi dôležité, lebo posilňujú aktivitu génov ležiacich na reťazci DNA o takmer milión báz ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

* Tím Chrisa Meisingera z Universität Freiburg identifikoval 90 percent (750) bielkovín v mitochondriách (vnútrobunkové elektrárne) modelového organizmu, kvasinky Saccharomyces cerevisiae. Je to kľúčový pokrok pre biológiu i medicínu.

* David Allsop a Stuart West z Edinburgh University skúmali 77 druhov živočíchov, ktoré spontánne menia pohlavie (ryby, červy, mäkkýše). Dochádza k tomu vtedy, keď príslušný jedinec dosiahne necelé tri štvrtiny maximálnej telesnej veľkosti svojho druhu.

* Ulrich Weser z Eberhard-Karls Universität v Tübingene s kolegami zistil na základe vzoriek z čias 18. dynastie (okolo 1500 pr. n. l.), že starí Egypťania zrejme pri mumifikácii mŕtvych predsa len používali aj cédrové oleje. Potvrdzuje to správy Hérodota a Plínia staršieho.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


22
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu