SME

Edison a Westinghouse: Boj o kreslo

Málo známou kapitolou v histórii využívania elektriny je súboj dvoch amerických vynálezcov a podnikateľov – Thomasa Alvu Edisona a Georgea Westinghousea. Prostriedkom ich konkurenčného boja sa stalo novovyvinuté elektrické kreslo. Tieto udalosti opisuje .


Najväčší vynálezca všetkých čias Thomas Alva Edison neváhal využiť v konkurenčnom boji ani elektrické kreslo. FOTO – ARCHÍV


Málo známou kapitolou v histórii využívania elektriny je súboj dvoch amerických vynálezcov a podnikateľov – Thomasa Alvu Edisona a Georgea Westinghousea. Prostriedkom ich konkurenčného boja sa stalo novovyvinuté elektrické kreslo. Tieto udalosti opisuje Mark Essig v knihe Edison a elektrické kreslo: Príbeh svetla a smrti, ktorá vyšla v USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Essig zdokumentoval, ako v roku 1888 Edison presvedčil komisiu štátu New York, že poprava elektrickým prúdom bude najlepšou náhradou za doterajšie verejne prístupné exekúcie obesením, ktoré začali pôsobiť necivilizovane. Motív, ktorý najslávnejšieho svetového vynálezcu hnal do riešenia tejto otázky, bol však iný. Edison chcel v očiach verejnosti diskreditovať konkurenta – Georgea Westinghousea.

SkryťVypnúť reklamu

Edisonova spoločnosť používala jednosmerný elektrický prúd, zatiaľ čo Westinghouseova firma prúd striedavý. Edison presvedčil komisiu, že pre elektrické kreslo je najvhodnejší práve striedavý prúd jeho konkurenta. Samozrejme, s postranným úmyslom vsugerovať verejnosti, že striedavý prúd zabíja ľudí, a preto je nebezpečný.

Ani Westinghouse neotáľal: tajne najal pre prvého odsúdenca na smrť na elektrickom kresle výborného právnika, ktorý sa odvolával až na Najvyšší súd, len aby popravu oddialil.

Vieme, ako to dopadlo. Striedavý prúd napája nielen elektrické kreslo, ale aj priemysel a domácnosti, pretože v 90. rokoch 19. storočia sa ukázal ako výhodnejší (mal menšie a menej poruchové generátory a lepšie využíval vyššie napätie). Nám však zostal poučný príbeh o tom, ako sa prevratný vynález dostával do života a ako sa pri tom správali ľudia, ktorých učebnice zaraďujú medzi špičkových vynálezcov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: jet

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


16
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu