SME

Rýchle roztápanie patagónskych ľadovcov dvíha morskú hladinu

Globálne otepľovanie sprevádza aj obava, že sa čiastočne alebo úplne roztopí ľadová pokrývka Zeme. Tým sa zvýši úroveň morskej hladiny, čo v mnohých krajinách zaplaví nízko položené pobrežné oblasti. Výsledkom budú obrovské materiálne škody a celkové ...


Ľadovec Gualas patrí do Severopatagónskeho ľadovcového poľa. V pozadí hora San Valentín. FOTO – SCIENCE


Globálne otepľovanie sprevádza aj obava, že sa čiastočne alebo úplne roztopí ľadová pokrývka Zeme. Tým sa zvýši úroveň morskej hladiny, čo v mnohých krajinách zaplaví nízko položené pobrežné oblasti. Výsledkom budú obrovské materiálne škody a celkové zhoršenie kvality života veľkého počtu ľudí. Hoci doteraz sú vzrasty morskej hladiny minimálne, takže panika nie je namieste, rozumné predpovede varujú, že zďaleka nejde o zanedbateľné riziko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Eric Rignot z Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadene (štát Kalifornia, USA), Andrés Rivera z Universidad de Chile v Santiagu a Gino Casassa z Centro Estudios Científicos v čílskej Valdivii sa zamerali na možný príspevok juhoamerických ľadovcových oblastí ku zvyšovaniu morskej hladiny. V časopise Science predložili výsledky analýzy nových topografických meraní ľadovcov v Patagónii radarovou aparatúrou z paluby raketoplánu Space Shuttle vo februári 2000. Išlo o Severopatagónske ľadovcové pole v Chile a o Juhopatagónske ľadovcové pole v Chile a Argentíne. Spoločne predstavujú najväčšie ľadovcové útvary v miernom klimatickom pásme na južnej pologuli. Dopĺňajú ich pomerne hojné zrážky – 2000 až 11 000 mm vodného ekvivalentu ročne. Na západnej strane z nich odtekajú ľad a voda do Tichého oceánu, na východnej do jazier v oboch spomenutých krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnanie nových meraní so staršími údajmi pre 63 najväčších patagónskych ľadovcov odhalilo, že v období 1968/1975 až 2000 strácali ľad v rozsahu, ekvivalentnom zvýšeniu morskej hladiny o 0,042 milimetra ročne. V posledných piatich rokoch tohto obdobia, teda v rozpätí 1995–2000, sa však rýchlosť ich roztápania viac ako zdvojnásobila, lebo strácali ľad v rozsahu ekvivalentnom zvýšeniu morskej hladiny o 0,105 milimetra ročne. Príčiny sú nejasné, lebo také rýchle roztápanie ľadovcov nemožno pripísať iba vyššej teplote vzduchu a poklesu zrážok.

Tak či onak, patagónske ľadovce v súčasnosti prispievajú ku zvyšovaniu morskej hladiny na jednotku svojej plochy asi o polovicu výraznejšie ako ľadovce na Aljaške.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


32
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 50
SkryťZatvoriť reklamu