SME

Handspring Treo 600

Handspring, tradičný výrobca počítačov do vrecka aktívne preniká na trh inteligentných mobilných telefónov. Jeho novinka Treo 600 práve prichádza na trh.

Prinášame vám prvé dojmy.

Dizajn a klávesnica
Treo 600 má príťažlivý dizajn vďaka ostrým hranám z prednej strane a oblinám zo zadnej strany, aby sa lepšie vošiel do ruky. Vo vrchnej časti je masívna anténa, tlačidlo na prepínanie módu a vypnutie zvuku a stylus. V spodnej časti sú konektory na pripojenie kábla a slúchadiel. Vzadu je ukryté oko zabudovaného fotoaparátu. Vľavo sú iba dve tlačidlá na ovládanie zvuku, vpravo nie je žiaden ovládací prvok.
Pod displejom sa nachádza plnohodnotná QWERTY klávesnica s vystúpenými husto umiestnenými tlačidlami. Tie sa ovládajú trocha problematicky vzhľadom k malým medzerám, no sú príjemne tvrdé a na dotyk reagujú okamžite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ovládanie
Na ovládanie slúžia štyri funkčné tlačidlá s možnosťou predvoliť si akciu po stlačení a ergonomický štvorsmerový joystick s piatym tlačidlom v strede. Joystick sa ovláda veľmi príjemne. Ďalšou možnosťou ako telefón ovládať je kombinácia klávesnice s dotykovým perom (stylusom).

Displej
Displej patrí k nemnohým slabinám, ktoré Treo 600 má. Výrobca zvolil CSTN displej s rozlíšením iba 160x160 bodov a zobrazením 4096 farieb. Displej má preto vysoký raster, ktorý zbytočne kazí dojem z grafického prostredia v telefóne. Čo však musíme pochváliť je nastaviteľné podsvietenie, displej je veľmi dobre čitateľný nielen v tme, ale aj na dennom svetle.

Menu telefónu
Treo 600 pracuje s operačným systémom Palm OS 5.2.1H. Ak ste sa s ním ešte nestretli, pripravte sa na to, že je to čosi úplne iné, ako Symbian, alebo Microsoft Windows PocketPC známy z vreckových počítačov. Zoznámenie s PalmOS však dopadne určite dobre - systém je graficky príťažlivý a užívateľsky prívetivý. Treba však počítať s inou logikou ovládania a tak zvyknúť si na prostredie PalmOS chvíľu potrvá.
Smartphone pracuje v dvoch režimoch – ako komunikátor so zapnutým GSM alebo bez GSM ako vreckový počítač. Prepínanie je jednoduché prostredníctvom tlačidla vo vrchnej časti. V menu dominujú funkcie komunikátora, nastavenie funkcií mobilného telefónu je trocha bokom a bez príručky ho budete pravdepodobne chvíľu hľadať. V nastavení telefónu nájdete všetko to, čo v bežnom mobile. V menu sa pohybujete buď prostredníctvom joysticku alebo klikaním na dotykovú obrazovku, nám sa najviac pozdávala kombinácia. Odozva operačného systému je úžasne rýchla. V pohybe v menu telefónu nám však prekážali nevhodne umiestnené tlačidlá „Menu“ a „Home“ na klávesnici. Bez užívateľskej príručky tiež neprídete na to, že v PalmOS sa aplikácie neukončujú, ale stačí medzi nimi jednoducho prepínať.

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie
Treo 600 je plnohodnotný komunikátor – popri bežných funkciách mobilu vrátane SMS a MMS v ňom nájdete aj nájdete manažérske funkcie ako kalendár, poznámky, správu kontaktov, organizér, e-mail. Treo dokáže pracovať s pamäťovou kartou SD/MMC, preto v ňom nechýba ani MP3 prehrávač. Veľmi príjemne nás prekvapil plnohodnotný prehliadač internetových stránok s podporou javascriptu, css, rámcov, i bezpečného surfovania cez protokol SSL so 128-bitovým zabezpečením nahrádzajúci klasický WAP. Pri našom teste sme prebrowsovali doslova všetko bez väčších problémov. Prehliadač funguje v dvoch módoch – plnom zobrazení – vtedy zobrazí stránku v plnom rozlíšení (no vzhľadom k rozlíšeniu displeja 160 x 160 bodov sa dosť narobíte pri posúvaní stránky na obrazovke) alebo zobrazuje stránku rozloženú do blokov zoradených pod seba. Vtedy si síce neužijete grafiku, no pohodlne sa dostanete k obsahu stránky. Prehliadač možno nastaviť aj tak, aby nesťahoval obrázky a minimalizoval tak objem stiahnutých dát. Jediným tieňom je absencia podpory diakritiky, to sa však podľa našich informácií zmení, pretože sa chystá lokalizácia softvéru do slovenčiny.
Možnosti personalizácie sú v základnej dodávke Treo 600 obmedzené – nie je možné meniť ani ikonky, ani pozadie, k dispozícii sú len farebné profily. Príjemne nás prekvapili polyfonické zvonenia – i keď sú len 16-tónové, vďaka kvalitnému zabudovanému syntetizéru od Yamahy hrajú veľmi pekne a čisto.
Pozdával sa nám aj správca kontaktov – je veľmi prehľadný. SMS klient je takisto prehľadný, umožňuje písanie dlhých správ, pričom na displeji odpočítava znaky. Ľahko ovládateľný je aj POP3 e-mailový klient.
Zaujímavo riešený je aj MP3 player pTunes (dodáva ho tretia strana), ktorý možno štandardne nastaviť a dokonca mu zmeniť skin. Hudba je vďaka kvalitnému reproduktoru dostatočne hlasná a zvuk je čistý bez chrčanie a rezonancií.
Treo 600 možno, samozrejme, ako každý pokročilý komunikátor synchronizovať s PC. My sme túto možnosť pre nedostatok času nevyskúšali. Podľa výrobcu však cez program Palm Desktop 4.1 for Windows and Macintosh a HotSync Manager komunikátor dokonale spolupracuje s operačným systémom počítača. Zároveň ponúka unikátnu funkciu - komunikátor sa automaticky po pripojení k PC zosynchronizuje s programom MS Outlook.
Zábavychtiví si môžu zahrať aj jednu dodávanú hru – podarenú vesmírnu strieľačku Zap! 2016.
Podobne ako v telefónoch s operačným systémom Symbian možno aj do Trea nainštalovať ľubovoľné aplikácie a rozšíriť tak jeho funkcie podľa osobného gusta. K dnešnému dňu je údajne pre operačný systém PalmOS k dispozícii viac ako 16000 programov. Medzi aplikáciami nechýbajú rozšírené SMS, MMS a e-mailové manažéry, prehliadače súborov rôznych formátov či prehliadač súborov MS Office. Z tohto pohľadu je Treo 600 rovnocenným partnerom produktov s operačným systémom Microsoftu. Prostredníctvom doinštalovanej podpory Java aplikácií tiež v Treu 600 možno spúšťať Java aplikácie pre mobilné telefóny. Nechýba ani podpora rozpoznávania textu písaného dotykovým perom na obrazovku.
Treo 600 drží krok s módnymi trendmi a tak v smartphone nájdete aj zabudovaný digitálny fotoaparát VGA s rozlíšením 0,3 MP (produkuje fotografie s maximálnym rozlíšením 640 x 480 bodov). Kvalita fotoaparátu je skôr priemerná, tak ako v ostatných telefónoch slúži predovšetkým na zábavu v jednoduchom podaní.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
Výrobca uvádza výdrž 6 hodín hovoru a 10 dní v pohotovostnom režime. Výdrž sme vzhľadom ku krátkemu testu nehodnotili.

Záver
Handspring Treo 600 je zaujímavá alternatíva inteligentným telefónom tradičných výrobcov mobilných telefónov. Tento smartphone patrí k špičke v súčasnej ponuke.
Ťažko teraz predpovedať, aký úspešný bude na trhu, pretože v porovnaní s konkurenciou má dve relatívne nevýhody – displej s nízkym rozlíšením a v mobilných telefónoch neveľmi rozšírený operačný systém Palm. V každom prípade sme presvedčení, že v boji bude rozhodujúca cena. Ak ňou Handspring dokáže atakovať tradičných výrobcov, má veľkú šancu so svojou novinkou na mobilné trhy preraziť. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 942
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 537
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 327
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 950
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 759
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 741
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 841
SkryťZatvoriť reklamu