New York 20. októbra (TASR) - Z čoho sa skladá povrch Titanu, najväčšieho mesiaca planéty Saturn, sa asi dozvieme až začiatkom roku 2005, keď na ňom pristane sonda Huygens a na Zem pošle prvé dáta.
Najnovšie radarové merania, o ktorých informuje časopis Science, však už teraz naznačujú, že na Titane sú pravdepodobne obrovské jazerá z kvapalných uhľovodíkov.
Niektoré jazerá sú široké až 50 kilometrov. Ide asi o impaktné krátery, v ktorých sa nazhromaždili metán, etán a iné uhľovodíky.
Astronómovia z Cornell University v Ithake v štáte New York spojili dva najväčšie rádiové teleskopy na svete - 300-metrový Arecibo a 100-metrový Green Bank Telescope - do obrovského radaru, ktorý zamerali na Titan.
Po dvoch hodinách zachytili teleskopy žiarenie, ktoré sa odrazilo od povrchu mesiaca. V týchto radarových echách spozorovali vedci charakteristické vrcholy, svedčiace o prítomnosti veľkých, hladkých regiónov na Titane.
Povrch Titanu je stále zahalený pod hustými oranžovo-hnedými oblakmi. Astronómovia predpokladajú, že z tejto hustej atmosféry pršia na povrch mesiaca uhľovodíky, ktoré v priehlbinách vytvárajú moria alebo jazerá. Rádiové žiarenie je na rozdiel od optického schopné preniknúť aj cez nepriehľadný závoj Titanu.