(9. – 15. 10. 2003)
Tím Daniela Gauthiera z Duke University (USA) pokusmi v prostredí umožňujúcom „rýchle“ šírenie svetla (plyn draslíkových atómov) preukázal, že napriek úvahám niektorých fyzikov sa informácia nemôže šíriť rýchlejšie ako svetlo. Príčinnosť je tak zachránená!
Podľa Adama Riessa zo Space Telescope Science Institute nové pozorovania veľmi vzdialených výbuchov hviezd (supernov) potvrdzujú, že rozpínanie nášho vesmíru sa pred asi piatimi miliardami rokov začalo zrýchľovať, čo poukazuje na jestvovanie takzvanej tmavej energie.
Alessandra Gianniniová z Internation Research Institute for Climate Prediction v New Yorku s kolegami dospela k záveru, že za vysychaním Sahelu, pásu južne od Sahary, nie je ľudské nadužívanie pôdy, ale otepľovanie vody v rovníkovej oblasti západu Indického oceánu.
Podľa Grahama Taylora z University of Oxford je biomechanika pohybu optimálnou rýchlosťou jednak vtákov, netopierov a hmyzu a jednak delfínov, žralokov a rýb podobná. Pomer súčinu frekvencie a amplitúdy úderov krídel či plutiev a rýchlosti majú rovnaký.
Bart Kempenauer z Max-Planck-Institut für Ornitologie v Starnbergu s kolegami zistil, že samičky sýkorky belasej (Parus caeruleus), normálne monogamného vtáčieho druhu, majú zdravšie a reprodukčne aj inak úspešnejšie potomstvo, ak sa pária s viacerými samčekmi.
Podľa Surachaia Supattaponea z Dartmouth Medical College (USA) ribonukleová kyselina pomáha premieňať neškodné mozgové bielkoviny na prióny, zodpovedné za choroby BSE a CJD (Creutzfeld-Jacobova choroba).
Arturo Alvarez-Buylla z University of California v San Franciscu s kolegami zistil pokusmi na živých myšiach, že transplantované kmeňové bunky kostnej drene sa v ich organizmoch nediferencujú na iné bunky, ale splývajú s dospelými bunkami pečene, mozgu a srdca.
Tím Sanforda Markowitza z Case Western Reserve University (USA) identifikoval na chromozóme 9 úsek DNA špecifický pre ľudí s rodinným výskytom rakoviny hrubého čreva.
Emily Scottová z University of Texas Medical Branch s kolegami odhalila röntgenografiou štruktúru enzýmu cytochróm P450, ktorý v ľudskom tele detoxifikuje mnohé karcinogény a jedy. V molekule má veľkú štrbinu, ktorá vedie k aktívnemu centru.
Suchetana Mukhopadhyay z Purdue University (USA) s kolegami zobrazil Západonílsky vírus, ktorý nedávno spôsobil v USA epidémiu horúčky. Vírus je veľký asi 50 nanometrov a na rozdiel od vírusov chrípky, HIV a osýpok nemá povrchové výčnelky či pichliače.