SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Revolúcia v chirurgii: Vedci operovali živú bunku

Americkí vedci sa postarali o naozajstnú revolúciu v chirurgii. Prenikli laserom do vnútra bunky a „operovali ju“. Podarilo sa im odstrániť jednu jedinú miniatúrnu bunkovú mitochondriu, zatiaľ čo mnohé ostatné zostali nedotknuté. Bunka ďalej plnila všetky


Harvardskí vedci dokázali laserom odstrániť z živej bunky jedinú mitochondriu bez toho, aby poškodili membránu a iné časti bunky.

životne dôležité funkcie. Pozoruhodný zásah, ktorý jeho tvorcovia nazvali nanochirurgickým, sa uskutočnil prvý raz v histórii. Informoval o tom britský Nature.

Tím fyzika Erika Mazera z Harvardskej univerzity predstavil svoju progresívnu technológiu na odbornej konferencii o optike v Arizone. Zaujímavé je, že vedci ju vyvinuli ako súčasť technológie pri hľadaní dokonalejšieho prostredia na skladovanie informácií vytváraním miniatúrnych bubliniek v skle.

Mazerov spolupracovník Donald Ingber povedal: „Laser generuje teplotu blízku teplote Slnka, ale iba na trilióntinu sekundy. Silu jeho intenzívneho účinku možno prirovnať k mávnutiu krídel komára. Pre bunku je to úplne bezpečné.“

Intenzívny účinok lasera sa sústreďuje do vnútra bunky len na jej určité časti, pričom povrchová membrána zostáva nepoškodená. Predchádzajúce laserové alebo magnetové technológie neboli také presné.

Podľa biofyzika Paula Wisemana z McGillovej univerzity v Montreale ide o fantastickú vec, lebo nanochirurgia je vynikajúcim nástrojom na skúmanie fungovania bunky. Aj keď o tejto najmenšej živej čiastočke ľudského tela už vedci zistili mnohé zaujímavé veci, ozajstný prienik do jej vnútra sa teraz vlastne iba začína. Dnes už je zjavné, že jediná bunka, nesúca celý ľudský genóm, si vyžaduje zvláštnu pozornosť a starostlivosť, ako ukazuje mechanizmus vzniku mnohých chorôb vrátane nádorových. Nanochirurgia umožní bezbolestne preniknúť do jedinej bunky, ale aj do celých organizmov.

V posledných mesiacoch harvardská skupina vedcov robila experimenty s hlísticami Caenorhabditis elegans. Odstránením jediného nervu vyradili z činnosti čuchový zmysel hlístice.

Paul Wisemann, ktorý je perspektívami nanochirurgie nadšený, vykreslil príťažlivý scenár, ako by mohla pomôcť pri liečení rakoviny. Zhubné nádory v tele sú zatiaľ príliš veľké pre taký citlivý zásah. Neustále zdokonaľovanie detekčných metód však prináša nádej, že možno raz vedci dokážu nájsť v obrovskej mase buniek tela práve tú prvú odrodilú, v ktorej sa napriek všetkým ochranným mechanizmom už začalo nekontrolovateľné delenie. Tá by bola pre nanochirurgov ľahkým terčom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.
Ľudia čakajú na plošné testovanie v Bratislave.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.