SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Nobelove ceny

Medzinárodné Nobelove ceny (NC) sa udeľujú od roku 1901 podľa poslednej vôle švédskeho vynálezcu a priemyselníka Alfreda Nobela z roku 1896. Zaoberal sa najmä vývojom a výrobou výbušnín. Nadácia, ktorú založil rok pred smrťou, mala spočiatku vo fondoch ..


Anthony Leggett. FOTO – TASR/AP

Medzinárodné Nobelove ceny (NC) sa udeľujú od roku 1901 podľa poslednej vôle švédskeho vynálezcu a priemyselníka Alfreda Nobela z roku 1896. Zaoberal sa najmä vývojom a výrobou výbušnín. Nadácia, ktorú založil rok pred smrťou, mala spočiatku vo fondoch 32 miliónov švédskych korún, na ten čas obrovskú sumu. Neskôr ju zvýšili úroky, výnosy investícií a dodatočné dary.

Cenami sa od začiatku odmeňujú prevratné objavy v oblasti fyziky, chémie, fyziológie a medicíny, ďalej významné diela v oblasti ekonómie, literatúry a napokon zásluhy o upevnenie svetového mieru. O výbere laureátov rozhoduje špeciálny výbor Kráľovskej švédskej akadémie vied v Štokholme, o cene za mier nórsky Nobelov ústav v Osle. Hoci pokrývajú hlavné prírodné vedy, do ktorých pri dobrej vôli možno vtesnať výsledky zo špecializovanejších odborov, už dlho sa pociťuje potreba oficiálne rozšíriť okruh odmeňovaných disciplín. To sa však s ohľadom na tradíciu a iné dôvody zatiaľ neuskutočnilo. Mnohí významní bádatelia, ktorí objektívne prvorado prispeli k pokroku ľudského poznania, zostali bez tohto ocenenia. (NC sa navyše neudeľujú posmrtne.)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 10 h
Severoatlantické dýzové prúdenie.

Polárny prúd spôsobuje aj záplavy.


22 h
Skryť Zatvoriť reklamu