a, že vznikol o stáročia neskôr. Vedecký tím prof. Amosa Frumkina, vedúceho centra pre geologické štúdiá jaskýň na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, však potvrdil datovanie do konca 8. storočia pred Kristom.
Jedinou stopou na určenie veku bol nápis na stene tunela, objavený roku 1880, ktorý potvrdil súvislosť s kráľom Ezechiášom, ale nemenoval ho. Doteraz sa urobilo iba málo vedeckých testov na datovanie biblických predmetov v Jeruzaleme, a preto je potvrdenie veku tunela dôležité. Frumkinova skupina postupovala metódou analýzy stalaktitu zo stropu Siloeského tunela a rastlín v ňom objavených. Ide o náročné testy, pretože vzorky z budov a štruktúr spomínaných v Biblii sa ťažko identifikujú a zle uchovávajú alebo majú vedci k nim zlý prístup z politických či náboženských dôvodov.
Pri výskume jeruzalemského vodojemu sa biblická štruktúra po prvý raz stala predmetom rozsiahleho rádio-uhlíkového datovania. Biblické knihy Kráľov a Paralipomenon spomínajú vodojem dlhý asi 353 metrov, ktorý postavili, aby privádzal vodu z prameňa Gihon cez celý Jeruzalem do rybníka Siloe a tak zabezpečil dodávku vody pred Neo-asýrskym obliehaním.
Informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.