Paríž 13. októbra (TASR) - Francúzskym vedcom sa podarilo na extrémne krátky zlomok sekundy vytvoriť v danom meradle obrovské molekuly z dvoch atómov vzácneho plynu hélium. Veľkosť molekúl 10-100 nanometrov sa pohybovala na úrovni vírusu. V oblasti dvojatómových molekúl išlo o nový veľkostný rekord, informoval časopis Physical Review Letters.
Hélium je inertný plyn, ktorý za bežných okolností nevytvára molekuly. Jérémie Léonard a jeho kolegovia z École Normale Supérieure v Paríži ho preto najprv ochladili na teplotu desať mikrokelvinov. Atómy potom zábleskami laserových lúčov určitej vlnovej dĺžky uviedli do stavu, v ktorom sa začali priťahovať (fotoasociácia).
Laserom indukovali dipóly, teda nesymetrické rozdelenie nábojov v atóme. Existenciu héliových molekúl dokázali vedci nepriamo na základe zvýšenia teploty héliového oblaku. Toto zahriatie svedčilo o úspešnej absorpcii laserového svetla. Výpočty ukázali, že 50 nanosekúnd existovalo asi 100.000 dvojatómových molekúl hélia.
Cieľom podobných pokusov je získať nové poznatky o atóme hélia. Okrem toho slúžia na overovanie výpočtových metód kvantovej chémie.