SME

Týždeň vo vede

(2. – 8. 10. 2003)

(2. – 8. 10. 2003)

* Tím Michaela Pirrunga z Duke University vytvoril molekuly na báze cinnamátov a nitrobenzyl éterov, ktoré sa „prepínajú“ z jedného stavu do druhého po pohltení dvoch fotónov UV svetla. Využitie bude možné v optickom ukladaní dát, medicíne a biologickej a genetickej analýze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Podľa Sherwooda Rowlanda z University of California v Irvine s kolegami je zamorenie ovzdušia v juhozápadných štátoch USA uhľovodíkmi z ropy a zemného plynu väčšie, ako sa myslelo. Do bilancie treba pridať napríklad metánové emisie vyššie o 4-6 miliónov ton ročne.

SkryťVypnúť reklamu

* York Winter z Universität München s kolegami zistil, že nektárom sa živiaci netopier Glossophaga soricina je síce farboslepý, no vníma odrazy ultrafialového svetla od kvetov.

* Tím Dilbaga Multaniho z firmy Pioneer Hi-Bred International odhalil pri kukurici a čiroku pozadie výnosných odrôd s krátkymi stonkami. Ide o nestabilnú mutáciu (niektoré rastliny vyrastú normálne) génov brachyotic-2 a dw3. Ovplyvňuje šírenie rastového hormónu auxín.

* Fang-Quing Guo z University of California v San Diegu s kolegami identifikoval rastlinný gén AtNOS1, ktorého enzýmový produkt má prakticky tú istú kľúčovú funkciu v raste a vývoji organizmu ako oxidodusnatá syntéza živočíchov, hoci má inú sekvenciu báz v DNA.

* Infekcia vírusom hepatitídy A (HAV) môže človeka podľa tímu Dalea Umetsua zo Stanford University ochrániť pred vznikom astmy a ďalších alergií. No iba vtedy, ak je nositeľom konkrétnej verzie génu TIM-1. Infekcií HAV ubúda v dôsledku „superhygieny“.

SkryťVypnúť reklamu

* Mutácia jedinej dusíkovej bázy DNA v géne mnd2, kódujúceho enzým Omi, je podľa Emada Alnemria z Thomas Jefferson University s kolegami v pozadí ochorenia motorických nervov. Aspoň pri myšiach. Tento enzým je aktívny v mitochondriách a odbúrava niektoré bielkoviny.

* Zlúčeniny, aké sú aj v konope, chránia neuróny pred nadmernými vzruchmi pri epileptickom záchvate. Zistil to pokusmi na myšiach tím Giovanniho Marsicana z Max-Planck-Institut für Psychiatrie v Mníchove. O využití hašiša pri epilepsii písal už v stredoveku Arab Ibn al-Badrí.

* Tímy Daniela Margoliasha z University of Chicago a Matthewa Walkera z Harvard Medical School zistili, že dobrý nočný spánok nám zachraňuje niektoré spomienky stratené počas dňa.

* „Kontrolu kvality“ našich skutkov podľa Šigehika Itoa z Vanderbilt University s kolegami zrejme vykonáva mozgová štruktúra označená ako anteriórna cingulátna kôra (ACC), ktorá signalizuje výsledok porovnania predpovedaných dôsledkov skutkov so skutočnými.

SkryťVypnúť reklamu

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu