Bratislava 7. októbra (TASR) - Slovenský mobilný telekomunikačný trh dosiahol do konca polroku tohto roka penetráciu 61 %, čo je viac ako priemer krajín strednej a východnej Európy (KSVE). Toto percento by malo za rok vzrásť nad 70 %, čo predstavuje priemer EÚ.
Najvyšší stupeň penetrácie, až 86 %, zaznamenáva Bratislava, nasleduje západné Slovensko s 81 %, stredné so 77 % a najnižší stupeň je na východe, kde penetrácia dosahuje iba 74 %. Rozdiely sa budú postupne vyrovnávať. Keď na začiatku mal mobilný trh iba 30 000 zákazníkov, dnes je ich už 3,5 milióna. "Aj napriek tomu, že na Slovensku sú len dvaja mobilní operátori, zabezpečil sa dostatočný rozvoj trhu. Slovenský mobilný trh ukončí svoj extenzívny rast v roku 2004, potom budú nasledovať globalizačné trendy, nevyhnutné partnerstvá a prienik na iné trhy ako média, reklama a obchod," uviedol dnes na konferencii I-com generálny riaditeľ Orange Slovensko Pavol Lančarič.
Podobne sa vyjadril pri porovnaní prepojovacích poplatkov týchto krajín, ktoré sú v KSVE oveľa vyššie ako je priemer západnej Európy. Zaujímavé je, že ceny prepojenia sú na Slovensku utajované a sú predmetom obchodného tajomstva. V ostatných kandidátskych krajinách sú všeobecne známe.
Prekážkami slovenského telekomunikačného trhu sú podľa Lančariča hlad po investičných a trhových peniazoch, nízky disponibilný príjem a nezamestnanosť. "Slovenský telekomunikačný trh je obrazom ekonomiky Slovenska," zdôraznil. V budúcnosti sa očakáva nahradzovanie fixných telekomunikácií mobilnými, rast nehlasových výkonov a pokles alternatívnych operátorov. Potenciál slovenského trhu je pritom veľký a priemerný medziročný nárast výnosov od roku 1998 do 2004 bude vyšší ako 13 %.
Záštitu nad konferenciou I-com, účastníci ktorej hodnotili proces liberalizácie telekomunikačného trhu v kandidátskych a členských krajinách EÚ, poskytol Minister dopravy, pôst a telekomunikácií Pavol Prokopovič, podpredseda vlády pre európsku integráciu Pál Csáky a Bratislavský samosprávny kraj.