Washington 17. septembra (TASR) - Americkým vedcom z Los Alamos National Laboratory v Novom Mexiku sa podľa ScienceNow sa podarilo vyrobiť supravodič, ktorý vedie elektrický prúd bez odporu už pri teplote -156 řC.
Tajomstvom revolučného supravodiča sú špeciálne molekuly uhlíka, vyzerajúce ako malé futbalové lopty, ktoré vedci nazývajú buckyballs. Tieto molekuly tvorí viac ako 60 atómov uhlíka, odtiaľ je odvodená chemická značka C60.
Bežné supravodiče na keramickej báze sa musia ochladiť na viac ako -200 řC. Buckyballs s malými chemickými úpravami sú supravodivé dokonca už pri izbovej teplote.
Myšlienka použiť buckyballs ako supravodiče sa zrodila v roku 1991. Vtedy sa zistilo, že molekuly C60 po pridaní alkalických kovov vedú elektrický prúd bez straty pri teplote -255 řC.
Koncom 90. rokov začal s C60 experimentovať fyzik Hendrik Schön. Bol toho názoru, že teplota sa dá ešte zvýšiť vtedy, keď sa namiesto elektrónov ako nosičov náboja použijú pozitívne nabité diery (mal tým na mysli malé priestory v materiáli, ktorým chýba jeden elektrón).
Schön túto hypotézu dokázal minulý rok. Zostrojil tranzistor okolo buckyballového kryštálu, ktorý do molekuly C60 narobil diery ako do švajčiarskeho syra. Týmto spôsobom sa podarilo znížiť hranicu, pri ktorej materiál začína byť supravodivý, približne na -221 řC.
To nebolo všetko. Schönovi sa teraz podarilo tento prah zdvihnúť ešte raz na -156 řC, a to tak, že odstupy medzi jednotlivými molekulami C60 zvýšili pridaním chloroformu a bromoformu.
Vedci chcú hranicu supravodivosti naďalej zvyšovať až na izbovú teplotu. Akými chemickými prísadami sa to dá dosiahnuť, ešte nevedia.