Košice 6. októbra (TASR) - Na realizácii programov európskej kozmickej agentúry ESA sa nepriamo podieľa aj košický Ústav experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV formou vedeckej spolupráce so špecializovanými pracoviskami jej členských krajín.
Najnovším príkladom je projekt Double Star, pri ktorom ESA spolupracuje s Čínskou akadémiou vied. Pri tomto vedeckom projekte, informoval dnes Ján Baláž z ÚEF, sa košickí fyzici podieľajú na príprave aparatúry NUADU - detektora neutrálnych energetických atómov.
Vývoj aparatúry je zo značnej miery realizovaný aj na ÚEF, ďalšími zúčastnenými pracoviskami sú Írska národná univerzita v Maynooth, Centrum pre kozmické vedy a aplikovaný výskum v Pekingu a Švédsky ústav kozmickej fyziky v Kirune.
Štarty dvoch družíc projektu Double Star pripravujú z čínskych kozmodrómov v decembri 2003 a v júni 2004 raketami typu Long March. Aparatúra je podľa Baláža v súčasnosti pred dokončením a v najbližších dňoch ju budú kalibrovať na urýchľovači častíc v Štokholme.
Tradícia budovania kozmických vedeckých experimentov na Oddelení kozmickej fyziky ÚEF, ktoré vedie Karel Kudela, je už 34-ročná. Za ten čas sa ústav zúčastnil mnohých experimentov a počet kozmických vedeckých prístrojov vyrobených s účasťou jeho laboratórií už prekročil číslo dvadsať.