SME

Týždeň vo vede

(25. 9. – 1. 10. 2003)

(25. 9. – 1. 10. 2003)

l Jesse Adams z University of Nevada v Rene s kolegami vyvinul miniatúrne mechanické zariadenie, ktoré dokáže „vyňuchať“ výbušninu TNT v mínach alebo ukrytých náložiach.

l Andreas Ney z Paul-Drude-Institut v Berlíne s kolegami teoreticky doložil početné výhody magnetických pamätí RAM. Ukladajú informácie a manipulujú s nimi bez rizika ich straty pri výpadku energie. Nové pamäte, hoci spočiatku dosť masívne, budú na trhu v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

l Hao Yan z Duke University s kolegami vyprodukoval bloky z deviatich segmentov DNA v tvare kríža, ktoré k sebe lipnú „lepkavými koncami“. Stanú sa základom nanoprístrojov na detekciu bielkovín a vysokovodivých strieborných nanodrôtov s presne rovnakou šírkou.

SkryťVypnúť reklamu

l Jay Melosh z University of Arizona a Boris Ivanov z Ruskej akadémie vied spochybnili predpoklad mnohých geológov, že vesmírne telesá typu planétok a kometárnych jadier pri dopadoch iniciujú masívne vulkanické erupcie. Dôkazy na Zemi a Venuši to nepodporujú.

l Göran Ekström z Harvard University s kolegami zdokumentoval na báze nového spôsobu pozorovaní ďalší typ pomalých zemetrasení, ktoré vznikajú v dôsledku pohybov ľadovcov.

l Tím Rolfa Aalta z University of Washington v Seattle preukázal výrazný vplyv klimatického javu El Niňo na nepravidelnú tvorbu sedimentov v oblasti amazonskej záplavovej planiny. Sedimenty ako zdroj geologických informácií treba skúmať opatrne.

l Fosília spred 409 miliónov rokov s úsmevom zabijaka. Takto označil unikátne pozostatky dosiaľ najstaršieho známeho žraloka Randall Miller z New Brunswick Museum v Saint John (Kanada). Doliodus problematicus mal dva rady zubov a na hrudných plutvách dva tŕne.

SkryťVypnúť reklamu

l Tím Paula Steeda z kalifornskej firmy Xencor dosiahol pomocou špeciálne navrhnutých bielkovín, narušujúcich vnútrobunkovú signalizáciu, pokles zápalov kĺbov u pokusných potkanov s chronickou artritídou. Možno to povedie k novým protizápalovým liekom.

l Michael Murray a Daniel Gottschling z Fred Hutchinson Cancer Research Center zistili, že materinské bunky kvasiniek „od určitého veku“ produkujú dcérske bunky 40- až 200-krát náchylnejšie na mutácie. Starnutie zvyšuje nestabilitu chromozómov, čo súvisí s rakovinou.

l Tím Vilhelma Bohra z National Institutes of Health zistil, že v prípade pacientov s Wernerovým syndrómom (WS, typ predčasného starnutia) prebieha expresia génov veľmi podobne ako pri normálnom starnutí. WS zrejme zrýchľuje normálny mechanizmus starnutia.

SkryťVypnúť reklamu

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu