SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Prvé klonované potkany sú dielom Francúzov a Číňanov

Francúzsko-čínsky tím vedcov úspešne vyklonoval ďalšieho, tentoraz medicínsky dôležitého cicavca – laboratórneho potkana. Zaslúžili sa o to ôsmi odborníci z Národného ústavu agronomického výskumu (INRA) vo francúzskom Jouy en Josas, Zoologického ústavu .


Prvé dva vyklonované potkanie samce. FOTO – SCIENCE

Francúzsko-čínsky tím vedcov úspešne vyklonoval ďalšieho, tentoraz medicínsky dôležitého cicavca – laboratórneho potkana. Zaslúžili sa o to ôsmi odborníci z Národného ústavu agronomického výskumu (INRA) vo francúzskom Jouy en Josas, Zoologického ústavu čínskej akadémie vied v Pekingu a firmy genOway v Lyone. Tím viedli Ki Žu a Jean-Paul Renard.

Všetky predchádzajúce pokusy klonovať potkany zlyhali, lebo umelo vytvorené zárodky sa po implantácii do maternice náhradnej matky prestali vyvíjať. Žu a Renard s kolegami teraz zistili, že problém bol v nesprávnom zladení aktivácie vajíčka a vloženia cudzieho genetického materiálu.

Vajíčka potkanov sa spontánne aktivujú (hoci iba dočasne) do 60 minút po odobratí z vajcovodov. Bádatelia preto vyvinuli novú procedúru rýchleho nahrádzania pôvodného genetického materiálu vajíčka cudzím zo somatickej bunky, odobratej z pojivového tkaniva. Do materníc dvoch náhradných matiek implantovali 129 vyklonovaných embryí. Jedna donosila troch potkaních samčekov. Z nich jedno normálne veľké a vyvinuté mláďa uhynulo niekoľko hodín po narodení.

Dvaja zvyšní samčekovia bez problémov dosiahli pohlavnú zrelosť a majú už vlastné zdravé potomstvo, ktoré splodili bežným spôsobom. Zdravé a plodné sú aj dve o niečo neskôr vyklonované samičky. Bádatelia zdôraznili, že pre úspešné potkanie klonovanie bolo kľúčové dokonalé načasovanie s ohľadom na fyziológiu vajíčka. To asi platí pre všetky živočíchy.

Takmer všetky zložité pozemské organizmy sa rozmnožujú pohlavne, teda kombináciou pohlavných buniek – vajíčka od jedného, spermie od druhého rodiča. Každá pohlavná bunka nesie iba polovicu počtu chromozómov typického pre ten-ktorý biologický druh. Ten sa po ich splynutí v zárodku nového tvora obnoví. Evolučným účelom pohlavného rozmnožovania je vytvárať stále nové genetické kombinácie, čo zaručuje, že aspoň časť novej generácie sa lepšie prispôsobí premenlivému prostrediu a prežije, aby línia pokračovala.

Klonovanie je čosi celkom iné. Vytvára totožnú genetickú kópiu jedinca. Z dospelej somatickej (telovej) bunky organizmu sa pri ňom odoberie jadro s genetickým materiálom (chromozómami) a vloží sa do vajíčka toho istého druhu, z ktorého sa predtým odstránil vlastný genetický materiál. Vzniknutý zárodok – klon – sa potom vloží do maternice náhradnej matky, ktorá ho vynosí.

Hoci sa pri klonovaní vyskytuje rad komplikácií, vedcom sa podarilo klonovať mnohé organizmy. Z cicavcov to boli ovce (ako prvá slávna Dolly), kozy, myši, králiky, kravy, mačky, ošípané, muly a naposledy kôň, keď navyše klon vynosila sama darkyňa genetického materiálu.

Klony síce majú vysokú úmrtnosť a chorobnosť, no časť jedincov je úplne zdravá a ďalej sa normálnym spôsobom rozmnožuje. Mnohí vedci si preto myslia, že príroda nepostavila klonovaniu do cesty žiadnu neprekonateľnú bariéru, ale že ide skôr o to, ako dokonale sa v laboratóriu urobí. Úspešné klonovanie potkana podstatne prehĺbilo našu znalosť biológie tohto cicavca, ktorý slúži ako laboratórny model pri výskume a hľadaní liečby mnohých závažných ľudských chorôb.

ZDENĚK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.

Dubček veril v socializmus s ľudskou tvárou.
Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

Dánsky herec Mads Mikkelsen.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.