SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Čo je genóm

Genóm je súhrn hlavnej genetickej informácie organizmu. Pri zložitejších organizmoch, tvorených bunkami s jadrom (takzvané eukaryotické bunky), má podobu súboru chromozómov v tomto jadre. Týka sa to prakticky všetkých buniek tela organizmu. Okrem toho ...


Človek má 46 chromozómov, pes 78. Táto rozdielna genetická matematika im však, ako vidno, nijako neprekáža v dobrých vzťahoch.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Genóm je súhrn hlavnej genetickej informácie organizmu. Pri zložitejších organizmoch, tvorených bunkami s jadrom (takzvané eukaryotické bunky), má podobu súboru chromozómov v tomto jadre. Týka sa to prakticky všetkých buniek tela organizmu. Okrem toho sa v eukaryotických bunkách najmä prvokov, živočíchov a rastlín vyskytujú ešte aj vedľajšie genómy, ktoré patria organelám – zložkám buniek s tou či onou konkrétnou funkciou. Viaceré organely (predovšetkým mitochondrie a chloroplasty) podľa všetkého kedysi boli samostatne žijúcimi mikróbmi typu baktérií a siníc. Dnes symbioticky spolunažívajú, „ako podnájomníci, ktorým sa dá veriť“ (človeku tu vždy prichádzajú na myseľ tieto výstižné slová amerického vedca, lekára a publicistu Lewisa Thomasa), vo vnútri väčších eukaryotických buniek. V ľudských sú to predovšetkým mitochondrie. Celkový počet chromozómov v bunkovom jadre je špecifický pre každý biologický druh.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Učiteľka s deťmi počas dištančného vyučovania v Košiciach.

Návšteva pápeža sa na číslach neukáže.


20. sep

Neprehliadnite tiež

Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


8 h

Pádom Dvojičiek sa zaoberala podrobná správa.


a 1 ďalší 10 h
Noc výskumníkov 2021

Sledujte s nami Noc výskumníkov live.


11 h
Skryť Zatvoriť reklamu