SME

Budú súdení aj európski internetisti?

Internetisti v Spojených štátoch žijú hromadnými žalobami, ktoré na nich podávajú americké nahrávacie firmy za sťahovanie pirátskych nahrávok piesní z internetu. Dostane sa v druhom kole aj na európskych hudobných fanúšikov?

Odborníci nepredpokladajú, že by k tomu malo dôjsť v blízkom čase a v takom veľkom meradle. Rozdiely medzi USA a Európou sú totiž nielen v legislatíve, ale aj v kultúre.

„V Amerike sú ľudia náchylnejší neustále sa súdiť,“ povedal pre New York Times Niklas Zennestron zo Švédska, ktorý stál pri vzniku najpopulárnejšieho programu na výmenu hudobných nahrávok Kazaa (naprogramovali ho neskôr dvaja Estónci). „Keby to skúsili u nás v Európe, verejnosť by sa obrátila proti nahrávaciemu priemyslu,“ myslí si.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sťahovanie hudby je totiž už aj v Európe úplne bežnou aktivitou internetistov. „Šesťdesiatnici už dnes bežne sťahujú hudbu,“ sťažuje sa šéf nemeckej Asociácie fonografického priemyslu. „Ženy v domácnosti, ktoré by mali piecť, napaľujú. Nemôžeme ísť po 80-ročných babkách alebo 12-ročných deťoch. Musíme nájsť ten správny prístup,“ vysvetľuje.

Väčšina ľudí to pritom nepovažuje za nemorálne. „Úprimne povedané, nezáleží mi na tom, či Robbie Williams zarobí ročne 15 alebo 12 miliónov,“ povedal reportérom 26-ročný študent z Berlína, ktorý vraj mesačne vypaľuje 700 až 800 cédečiek.

Práve Nemecko je zrejme najťažšie zasiahnuté vlnou sťahovania hudby cez internet. Za posledných päť rokov tu predaj hudobných CD klesol o tretinu a tento rok sa očakáva ďalší pokles o 20 percent, kým v Spojených štátoch predaj klesol „len“ o 12 percent. Vlani Nemci nakúpili 160 miliónov legálnych CD, no až pol miliardy čistých nosičov, ktoré sa najčastejšie využívajú na napaľovanie pirátskej hudby, filmov či programov. V Amerike je tento pomer pre nahrávacie firmy o niečo priaznivejší, 800 miliónov legálnych CD oproti 1,8 miliardy čistých, potenciálne použiteľných na nelegálne nahrávky.

SkryťVypnúť reklamu

Európski zákonodarcovia navyše prejavujú oveľa väčšie pochopenie pre sťahovanie hudby z internetu, ako americký kongres. Podľa predstavy Európskej komisie by sa totiž mala v oblasti autorských práv pozornosť sústrediť najmä na prísne stíhanie predajcov nelegálnych nahrávok a firmy, ktoré využívajú nelegálne nahrávky či softvér. Ľudia, ktorí si stiahnu nahrávku iba pre vlastnú potrebu, by nemali byť trestne stíhaní. Ide teda o podobný postoj, aký majú niektoré krajiny napríklad k marihuane – prísne sa trestá jej predaj či pašovanie, jej užívanie takisto nie je povolené, ale neoficiálne sa toleruje.

V Európe teda zatiaľ hrozba trestného stíhania visí len nad niekoľkými tisíckami používateľov v Španielsku, kde na nich v auguste podala žalobu právnická firma zastupujúca „spoločnosť, ktorá si neželá byť menovaná“, pravdepodobne nahrávacia asociácia, ktorá sa chce takto vyhnúť negatívnej publicite. Zatiaľ však nie je známe, či španielske súdy umožnia postup na základe trestného a nie občianskeho práva proti bežným používateľom, keďže zo svojho konania nemajú žiaden finančný profit. (tb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 165
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 227
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 045
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 746
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 623
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 625
SkryťZatvoriť reklamu