elektronického podávania daňových priznaní či colných deklarácií. Podľa riaditeľa Sekcie elektronického podpisu NBÚ Petra Oravca však už svoj záujem neoficiálne deklarovali štyri firmy, medzi ktorými sú aj zahraničné subjekty.
„Dohodli sme sa s domácimi subjektmi, že ak bude mať niekto vybudované reálne technické prostredie a bude spĺňať všetky zákonné podmienky pre akreditáciu, NBÚ môže tejto firme pomôcť aj pri pilotnom projekte spustenia fungovania zaručeného elektronického podpisu,“ povedal P. Oravec. Medzi záujemcami figurujú podľa neho napríklad firmy D. Trust Certifikačná autorita a Certifikačná autorita EVPÚ, ktoré sú už zaregistrované na NBÚ medzi certifikačnými autoritami poskytujúcimi takzvané uzatvorené systémy. V prípade zahraničných subjektov bude podľa Oravca treba počkať až na vyjasnenie legislatívnych pravidiel týkajúcich sa elektronického podpisu v rámci Európskej únie.
Podľa zástupcu riaditeľa odboru informatiky Colného riaditeľstva SR Juraja Karkuša už existujú projekty na elektronické podávanie tranzitných colných vyhlásení či colných deklarácií. Certifikovaná elektronická komunikácia bude potrebná aj na zabezpečenie informácií o pohybe tovaru a pri správe spotrebných daní. „Na Colnom riaditeľstve už funguje napríklad elektronická komunikácia medzi nami a bankami o úhrade platieb, tento systém však nie je podmienený použitím ZEP,“ povedal Karkuš.
Vlani sa zo štátneho rozpočtu na vybudovanie technologického prostredia pre elektronický podpis vyčlenilo 65 miliónov korún, na druhú etapu v tomto roku to je 26 miliónov. NBÚ podľa jeho hovorcu Juraja Puchého využil v tejto súvislosti analyticko-konzultačné služby firmy Ditec, a. s., v hodnote 1,8 milióna korún. Dokumentáciu a technické a programové zabezpečenie certifikačnej autority v hodnote 49,5 milióna dodala úradu firma IBM Slovensko, ktorá v tomto roku dodala aj ďalšie technické a programové vybavenie v hodnote zhruba 20 miliónov korún. Úrad služby obstaral v rokovacom konaní bez zverejnenia z dôvodu časovej tiesne, čo Puchý zdôvodnil skrátením lehoty medzi schválením zákona v parlamente a dobou jeho účinnosti. (sita)