
Prezident AMD Hector Ruiz s novým procesorom Opteron.Nové 64-bitové čipy by mali firme AMD pomôcť v boji s večným rivalom Intelom. FOTO – AMD
Spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD) minulý týždeň uviedla na trh novú generáciu počítačových procesorov, ktoré by mali oživiť rozvoj na poli osobných počítačov. Oproti doteraz používaným 32-bitovým procesorom sľubuje nová generácia 64-bitových čipov oveľa vyšší výkon vďaka zdvojnásobeniu množstva dát, ktoré dokáže procesor za rovnaký čas spracovať. Táto technológia sa už niekoľko rokov využíva pri vysoko výkonných počítačových serveroch, odteraz však bude dostupná aj pre bežné osobné počítače.
Zdvojnásobenie množstva spracovávaných informácií neznamená, že počítač bude dvakrát rýchlejší. Zrýchlenie bude závislé najmä od charakteru práce, ktorú počítač vykonáva. Najväčšie zvýšenie výkonu nastane pri práci s veľkým množstvom dát, napríklad v databázach, a tiež pri spracúvaní videa a grafických súborov. Zrýchlenie bežných kancelárskych aplikácií však očakávať nemožno.
Pre využitie možnosti práce v 64-bitovom režime musia byť navyše nanovo prepracované všetky existujúce programy, inak budú bežať v súčasnom 32-bitovom režime a používateľ žiadne zvýšenie výkonu nezaznamená. Na rozdiel od serverových systémov sú operačné systémy pre 64-bitové pracovné stanice zatiaľ iba v štádiu vývoja a testovania, takže ešte určitý čas potrvá, kým si bude môcť bežný majiteľ počítača 64-bitovú architektúru vychutnať. Po operačných systémoch prídu na rad programy a aplikácie, ktoré musia byť rovnako prepracované na 64-bitový model, spolu s ovládačmi zariadení. Zavŕšenie celého procesu môže trvať i desaťročie, tak ako i predchádzajúca migrácia z 16-bitovej na 32-bitovú architektúru.
Jedným z prínosov novej generácie čipov bude aj možnosť pracovať s oveľa vyššou kapacitou operačnej pamäte (RAM). Oproti doterajšej architektúre, ktorá zväčša umožňovala prácu so štyrmi gigabajtmi RAM, prináša 64-bitový systém rádovo vyššie možnosti (hoci teoretických 16 miliónov gigabajtov RAM v blízkom čase dostupných nebude).
AMD ponúka dva 64-bitové modely procesorov. Prvým je Athlon 64 PR3200+ s taktovacou frekvenciou 2 gigahertze a druhým Athlon 64 FX s modelovým označením 51 taktovaný na frekvencii 2,2 gigahertza. Na rozdiel od prvého a pomalšieho modelu je Athlon 64 FX odvodený od serverového procesoru AMD Opteron, no je ochudobnený o niektoré špeciálne možnosti.
Nové 64-bitové procesory sú, podobne ako ich predchodcovia, vyrábané s využitím 130-nm technológie, ktorú využívajú pre výrobu svojich procesorov i konkurenti. V tomto prípade sa však vývojári rozhodli siahnuť po novom prístupe k využitiu materiálu. Kremíkový substrát, z ktorého sú procesory vyrábané, je umiestnený na izolačnej vrstve z molekúl kyslíka, čo umožňuje lacnejšiu výrobu.
Ako sa vyvíjali čipy
Prvý 16-bitový procesor s architektúrou x86 predstavila firma Intel na konci 70. rokov a tento revolučný krok otvoril priestor pre vznik stolových počítačov. Po neskoršom rozšírení na 32 bitov, ku ktorému došlo v roku 1995 predstavením procesora 386, sa začal skutočný boom informačných technológií. Súbežne však boli vyvíjané i procesory postavené na iných architektúrach, kde drží 64-bitové prvenstvo 150-megahertzový procesor Alpha, ktorý sa do (v tom čase) výkonných serverov dostal pred desiatimi rokmi.
64-bitová architektúra, ktorú dnes predstavuje AMD, bola ohlásená už v októbri 1999, napriek očakávaniam sa však predstavenie a uvedenie na trh z rôznych dôvodov odkladalo takmer štyri roky. Po AMD Opterone, ktorý uzrel svetlo sveta 22. apríla tohto roku, sa tak ponuka 64-bitových procesorov AMD konečne rozširuje o nové modely. (mg)