Oznámil to dnes v španielskom Benidorme Stuart Cameron-Willer z Veľkej Británie, jeden z riaditeľov projektu.
V Benidorme sa od pondelka koná štvordňové 72. Valné zhromaždenie medzinárodnej polície. Zúčastňuje sa na ňom 560 delegátov zastupujúcich 140 zo 181 členských krajín Interpolu.
Cieľom dnes predstaveného projektu je vzájomne prepojiť všetkých 181 členských krajín Interpolu do roku 2004 rozsiahlou sieťou informačných serverov. Ich jadro bude umiestnené vo francúzskom Lyone, sídle Interpolu. V sieti sa budú využívať najmodernejšie technické kódovacie zariadenia na prenos informácií. Denne sa majú takto preniesť milióny kódovaných správ medzi políciami rôznych krajín sveta. K systému I-24/7 je v súčasnosti pripojených 77 krajín.
Za hlavné výzvy v tejto otázke Cameron-Waller označil Afriku, Strednú Ameriku a Karibskú oblasť. Interpol pracuje v úzkej spolupráci s veliteľmi polícií v daných regiónoch, aby ich bolo možné čo najskôr prepojiť.
Ďalší spoluriaditeľ projektu Stan Morris uviedol, že Interpol využíva pružnosť internetových protokolov, umožňujúcich polícii využívať nenarušiteľné kódy v komunikácií a získať tak informácie o hľadanom jedincovi v každej pripojenej krajine v priebehu niekoľkých sekúnd. V dôsledku toho sa páchateľ trestnej činnosti nebude mať kde skryť.
Účastníci Valného zhromaždenia Interpolu konštatovali, že prístup k databázam s deoxyribonukleovou kyselinou (DNA) na identifikáciu osôb je jedným z kľúčových nástrojov v boji proti medzinárodnej trestnej činnosti. Interpol sa usiluje zlepšiť stav v tomto boji.
V súčasnosti medzinárodná polícia disponuje štyrmi miliónmi genetických profilov ľudí, ktoré poskytlo 41 zo 181 členských štátov Interpolu. Rozsiahla databáza údajov o jedincoch zmenší manévrovací priestor zločincov, ktorí by sa chceli pokúsiť sfalšovať alebo zmeniť niektoré prvky svojej identity.
Boj proti terorizmu a zločiny spojené s pašovaním dokladov totožnosti sú prioritnými témami na výročnom zhromaždení medzinárodnej polície Interpol.